Odpowiednio dobrany leżak na taras czy do ogrodu jest jednym z kluczowych czynników warunkujących relaks na świeżym powietrzu w sezonie letnim. Najważniejsza jest szeroko pojęta wygoda jego użytkownika. Każdy ma jednak nieco inne preferencje dotyczące tego, w jaki sposób najlepiej wypoczywa. Na szczęście jeśli chodzi o dostępne na rynku rozwiązania w zakresie leżaków, do wyboru mamy wystarczająco wiele opcji, aby znaleźć ideał dla siebie.

Dzięki dobremu leżakowi będziemy w stanie stworzyć sobie strefę zasłużonego wypoczynku nawet w niewielkim ogrodzie czy na tarasie. Leżak ten powinien być na tyle wygodny i stabilny, abyśmy korzystając z niego, mogli się swobodnie „wyłączyć” i choć na parę chwil oderwać od stresów codziennego życia. Wykluczone jest więc, by jakkolwiek był niestabilny. Źle wyprofilowany może się łatwo wywracać, a wtedy nici z komfortu. Dobre wyważenie konstrukcji będzie zatem podstawą.

Dostosowanie do indywidualnych potrzeb

Kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, to możliwość regulacji kąta nachylenia. Jeśli interesujący nas model akurat nie jest w nią wyposażony, warto upewnić się, że w pozycji, którą można na nim przyjąć, będziemy w stanie wygodnie spędzić więcej czasu. Elastyczność w kwestii ustawienia (oczywiście wraz z mechanizmem bezpiecznej blokady w wybranym położeniu) zawsze jest jednak sporym atutem. Leżaki ogrodowe występują zasadniczo w wersji do wypoczynku na siedząco oraz w wariancie horyzontalnym. Najbardziej zaawansowane modele wyposażone są natomiast w system regulacji umożliwiający przejście od „fotela” do „łóżka” z kilkoma ustawieniami pośrednimi.

– Standard wygody podnoszą także rozmaite dodatki, takie jak składany boczny stolik, daszek albo uchwyt na parasol przeciwsłoneczny, podłokietniki, podnóżek czy regulacja zagłówka – wylicza przedstawiciel dostarczającej wyposażenie na rynek HoReCa firmy Dominova. Również zdejmowane pokrowce albo poduszki zwiększają komfort użytkowania. Warto się jednak zawczasu upewnić, że są odporne na działanie czynników atmosferycznych (promienie UV, deszcz) oraz że można je prać w pralce. Inaczej owszem – przez chwilę odpoczniemy, ale potem czeka nas sporo pracy przy dbaniu o stan leżaka.

Materiał wykonania

I tutaj pojawia się drugi oprócz wygody najistotniejszy czynnik podczas jego wyboru, a mianowicie materiał wykonania. Leżaki plastikowe są tanie i zasadniczo odporne na letnie ulewy, cechują się jednak niższą trwałością i estetyką. Znacznie lepiej się prezentuje drewno, które przetrwa więcej niż jeden sezon, potrzebować jednak będzie co jakiś czas konserwacji. Nie wymagają jej niektóre gatunki egzotyczne, bardziej też odporne na zmienne warunki atmosferyczne niż w przypadku drewna krajowego. Kosztują więcej, ale lepiej sprawdzą się np. w pobliżu basenu. Odpowiednio zabezpieczona konstrukcja metalowa leżaka również zniesie rozmaite czynniki pogodowe, zapewniając przy tym solidność, stabilność i wytrzymałość. Sam metal czy plastik oczywiście nie zapewnią należytego komfortu, łączy się je więc z tkaninami, które są zarazem oddychające, wytrzymałe oraz łatwe w czyszczeniu.

Funkcjonalność

Leżaki wykonane z niektórych materiałów mogą stać w ogrodzie przez cały rok. Są też jednak takie, które zniosą co najwyżej letnie ulewy, a także takie, które lepiej jest schować, gdy tylko zaczyna padać. Warto więc też zwrócić uwagę na łatwość składania i przenoszenia leżaka, w tym jego ciężar, mogący wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu kilogramów. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią do przechowywania nieużywanych aktualnie leżaków, powinny one też zajmować po złożeniu jak najmniej miejsca.

[avg] ([per]) [total] vote[s]