Pokrycie podłoża na zewnątrz kojarzy się wielu osobom z grupą produktów o dużej użyteczności i wytrzymałości. Oczywiście dobór kolorystyczny jest dowolny, natomiast wciąż kostka brukowa wiąże się raczej z elementem praktycznym niż z dekoracyjnym. W tym artykule udowadniamy, że wytrzymałość i niezawodność da się połączyć z estetyką. Okazuje się bowiem, że ten element bardzo dobrze sprawdzi się w roli efektownej ozdoby.

Kostki dekoracyjne na posesji

To, jak będzie się prezentować frontowa część działki, zależy w głównej mierze od fantazji i kreatywności właścicieli posesji. Niemniej warto wybrać kostkę brukową, która podkreśli dany zamysł wizualny i uwydatni dekoracyjny charakter nawierzchni.

Dekoracyjna kostka brukowa różni się od swojego przemysłowego odpowiednika przede wszystkim tym, że jest wykonana bardzo estetycznie. W zależności od sposobu obróbki i wykończenia powierzchni wyróżnia się różne rodzaje kostki brukowej dekoracyjnej. Kostka brukowa do dekoracji nawierzchni jest dostępna zazwyczaj w wielu wariantach kształtów, wzorów i kolorów.

Typy kostek dekoracyjnych

Popularną grupą produktów są kostki celowo postarzane metodą młoteczkowania lub takie, które imitują kamień naturalny. Klienci chętnie wybierają także kostkę o powierzchni szczotkowanej lub chropowatej.

Do ciekawych wyrobów zaliczają się również kostki o oryginalnej powierzchni łupanej, które powstają jako efekt obłupywania brzegów produktu. Doskonale sprawdzają się one na posesjach utrzymanych w tradycyjnej stylistyce” – tłumaczy ekspert z firmy P.H.U. Ditrich.

Jeśli chodzi o kształt, to najczęściej wybieraną kategorią są kostki prostokątne. Wyróżniają się dużą użytecznością – najłatwiej przeprowadza się na nich czynności konserwacyjne. Większe możliwości w zakresie projektowania przestrzeni stwarzają jednak kostki trapezowe.

Metamorfoza ogrodu z kostką brukową

Ogród to zdecydowanie najbardziej reprezentacyjny fragment posesji. Z tego powodu należy sprawić, by ścieżka prowadząca przez ogród także stanowiła element dekoracyjny, a nie była tylko funkcjonalna i bezpieczna (choć oczywiście to również jest istotne).

Kostka brukowa może znacząco wpłynąć na estetykę całej posesji, a nawet podnieść jej wartość. Jeśli więc myślisz o rozsądnej inwestycji, to dobór odpowiedniej ścieżki jest jednym z rekomendowanych kroków.

W jaki sposób zmodyfikować ścieżkę w ogrodzie? Bardzo atrakcyjny wizualnie rezultat można osiągnąć z wykorzystaniem kostek w kształcie trapezów. W ten sposób można wykreować fantazyjnie wyprofilowane ścieżki. Ciekawy efekt uzyskuje się także za pomocą łuków i kół. Świetnym rozwiązaniem będzie łączenie ze sobą różnych barw – dzięki temu ułożony wzór będzie się wyróżniać jeszcze bardziej. Najlepiej postawić na dwa kontrastujące ze sobą kolory, które podkreślą misternie poprowadzoną linię. Co ciekawe, w taki sposób można też ukryć ewentualne mankamenty danej działki.

Sposobem na rozświetlenie przestrzeni wokół może być też kostka płukana w kolorze grafitowym, którą układa się po zewnętrznej stronie. Tak wyraźnie zaznaczona krawędź sprawia, że cały projekt staje się spójny, czysty i estetyczny.

[avg] ([per]) [total] vote[s]