Jest to pytanie, na które szczególnie wiosną bardzo często staramy się odpowiedzieć. Od tego wyboru zależy, czy nasza praca w ogrodzie będzie nam dawała przyjemność i sprawi, że nasz trawnik będzie piękny i równy. na czym polega wybór kosiarki?

Wybór kosiarki do naszych potrzeb

Pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć to: jakiej kosiarki potrzebujemy? Do wyboru mamy kilka możliwości, a wszystko zależy od wielkości areału, który będziemy musieli kosić. Musimy zdecydować, czy postawimy na kosiarkę elektryczną czy spalinową.

Kosiarki elektryczne

Przyjęło się, że kosiarki elektryczne najlepiej sprawdzają się na powierzchniach do 500 m kwadratowych. Ich niewątpliwymi zaletami jest cicha praca, lekkość i zwrotność. Maszyny te występują od najmniejszych modeli – o mocy silnika 800 Watt i szerokości cięcia 30 cm – aż po duże wytrzymałe kosiarki o mocy ponad 2000 Watt, wyposażone w napęd, o szerokości koszenia sięgającej nawet do 50 cm. Wachlarz cenowy w kosiarkach elektrycznych jest bardzo szeroki. Najmniejsze chińskie kosiarki można już kupić za 200 – 300 zł. Na drugim biegunie są profesjonalne wytrzymałe maszyny, których ceny mogą osiągnąć nawet 1500 – 1800 zł. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup kosiarki uznanej firmy w cenie w granicach 700 – 1300 zł. Zapewni nam to przyjemność użytkowania i jakość, które zagwarantują kilka lat spokojnej pracy. W tym miejscu warto zaznaczyć, że na rynku coraz częściej pojawiają się kosiarki akumulatorowe. Ładujemy akumulator w gniazdku, a następnie bez żadnych kabli kosimy nasz trawnik.

Kosiarki spalinowe

Przy powierzchni od 500 do 1000 m kwadratowych powinniśmy postawić na kosiarkę spalinową. Jest to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli ogrodów, którzy chcieliby kosić trawę przy pomocy wytrzymałej maszyny o dużej żywotności. Jeżeli nasz trawnik jest naprawdę duży i dorodny, a trawa wzrasta szybko, co zmusza nas do częstego koszenia, to dobrym rozwiązaniem będzie zakup kosiarki spalinowej z napędem. Średnia prędkość takich kosiarek waha się od 3 do 4 km/h. Zdecydowanie ułatwi nam to pracę i da więcej przyjemności z koszenia. Aby praca stała się jeszcze bardziej wydajna, należy zwrócić uwagę na wielkość kosza w danej kosiarce. Wydaje się, że pojemność 50 litrów to minimum, jakie taki kosz powinien spełniać. Tak jak w przypadku elektrycznych, tak i tu ceny są mocno rozbieżne. Chińska masówka może kosztować już w granicach 800 – 1000 zł. Najbardziej zaawansowane technologicznie kosiarki spalinowe mogą osiągnąć nawet cenę 4000 zł. Zakup na lata maszyny z napędem, dobrej firmy to wydatek rzędu 2000 – 2500 zł. Na rynku pojawiły się kosiarki hybrydowe. Kto wie, może to właśnie w tym kierunku powinniśmy podążać kupując kosiarki?