Pozornie może się wydawać, że ogród – jako otwarta, zielona przestrzeń – to idealnie miejsca na trzymanie psa, jednak radzimy zwrócić uwagę, że nasz ukochany czworonóg może oznaczać szkody w rabatach kwiatowych i nie tylko.

Jak pies może uszkodzić ogród?

Pies może przekopywać nasze grządki, niszcząc przy tym kwoty i drobne krzewy. Natura najlepszego przyjaciela człowieka nakazuje mu zakopywanie kości i innych skarbów w ziemi – nasz ogródek może mu się wydać do tego idealny. Poza tym pies będzie starał się też zaznaczyć teren wykonując swoje potrzeby fizjologiczne w okolice naszych drzewek czy krzaków – jest to zwłaszcza szkodliwe dla drzewek iglastych, które pod wpływem psiego moczu szybko marnieją i niszczeją. Pies może również łamać drobniejsze rośliny.

Jak rozwiązać problem zniszczeń w ogrodzie?

Jeżeli jest to możliwe starajmy się oddzielić ogród od pozostałej części podwórka. Przy większych posesjach jest to na pewno możliwe. Wówczas będziemy spokojni, czworonóg nie mający dostępu do ogrodu na pewno go nie zniszczy. Jeśli jednak nie możemy wydzielić całej części ogrodu, warto przynajmniej ogrodzić rośliny (zwłaszcza drzewka iglaste). Można np. wokół roślin postawić drobne płotki lub ogrodzić alejki w ogrodzie aby pies poruszał się wyłącznie po nich. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to najwygodniejsze, ale na pewno będzie skuteczne.

Czy warto zbudować w ogrodzie budę?

Oczywiście, że warto. Odradzamy jednak by montować przy niej łańcuch dla psa. Buda będzie idealnym azylem dla naszego czworonoga, gdzie będzie mógł odpocząć chociażby od upału.