Ogródek zimowy często mylony jest z oranżerią, potocznie nazywaną też pomarańczarnią. Jest to miejsce zbudowane na wzór werandy lub swego rodzaju szklarni gdzie ludzie mogą przebywać w otoczeniu roślin zielonych i kwiatów, ciesząc się przy tym chwilami relaksu i spokoju. Ogródek zimowy idealnie sprawdza się z każdej porze roku. Jest oszklony co daje możliwość podziwiania podwórka czy ogrodu bez konieczności opuszczania domu – co jest dużą zaleta zwłaszcza w porach mroźnych.

Zalety ogródka zimowego

Ogródek zimowy może stać się z naszym domu miejscem spotkań towarzyskich, punktem imprez rodzinnych lub w końcu pokojem gdzie będziemy odnajdować upragniony wypoczynek. Należy również wspomnieć , że jeśli dostatecznie zadbamy o warunki w naszym ogrodzie to wówczas będziemy mogli hodować w nim nawet rośliny egzotyczne.

Wnętrze ogrodu

Aby nasz ogród zimowy spełniał swoje zadanie musimy zadbać by jego wnętrze było do tego było prawidłowo wyposażone. Rozważmy jakie meble chcielibyśmy do niego wstawić. Osobiście radzimy by był to wybór oszczędny i minimalny. Z pewnością dobrze będą wyglądać meble z wikliny.

Ważny jest również dobór odpowiednich naczyń do roślin, podłoża oraz dodatkowych dekoracji, wszystko to musi współgrać z obranym stylem ogrodu.

Na jakie rośliny się zdecydować?

Jeżeli chcemy aby nasz zielony kącik cieszył oczy rzez okrągły rok rozważnie dobierzmy właściwe kompozycje kwiatowe, biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia, nasłonecznienie i temperaturę. Poniżej postaramy się przedstawić Państwu kilka gatunków roślin, które cieszą się dużym zainteresowaniem właścicieli ogródków zimowych. Nazwy gatunków podamy z uwzględnieniem w jakich warunkach rosną one najlepiej:

Rośliny lubiące ciepło: fikus, róża chińska, gardenia, ananas jadalny, bluszcz kanaryjski, begonia zimowa, dawalia, hoja różowa,

Rośliny lubiące zimno: odmiany cytrusów, granatowiec właściwy, azalia indyjska, kliwia pomarańczowa.