Piękny, zadbany ogród to wizytówka każdej posesji. O znajdujące się tam rabatki kwiatowe, trawniki oraz krzewy trzeba jednak się troszczyć, także poprzez ich systematyczne nawadnianie. Profesjonalnie przygotowane systemy dostarczania wody rośliny ogrodowym na ogół doskonale spełniają swe zadanie. Niestety, niekiedy zdarzają się różne błędy przy ich projektowaniu. Warto dowiedzieć się więcej na temat tych niedociągnięć.

Jak wygląda projektowanie systemów nawadniania ogrodów w praktyce?

Do projektowania systemów nawadniających w ogrodzie zazwyczaj przystępuje się już po rozplanowaniu dokładnej lokalizacji trawników i rabat kwiatowych, ale jeszcze przed wykonaniem aranżacji przestrzeni. W trakcie całego procesu najpierw określa się poszczególne parametry źródła wody. Następnie w wybranych punktach ogrodu rozmieszcza się zraszacze, zwracając uwagę na to, aby takie same typy urządzeń znajdowały się w tej samej sekcji. Specjaliści z takich firm, jak Mprojekt, przykładają także szczególną wagę do wyboru odpowiednich rurociągów. Następnie w odpowiednim miejscu instaluje się sterownik. Przy wyborze jego rodzaju trzeba zwrócić uwagę na liczbę obsługiwanych przez niego sekcji, a także na sposób jego zasilania. Wykonując instalację, trzeba także uwzględnić plany ewentualnej dalszej rozbudowy ogrodu.

Projektowanie systemów nawadniających w ogrodzie – najczęstsze błędy

Wbrew pozorom nie jest wcale łatwo samodzielnie wykonać projekt systemów nawadniających, który idealnie sprawdziłby się w danym ogrodzie. Można bowiem wskazać wiele niedociągnięć, do których dochodzi w takiej sytuacji. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest nieprawidłowy dobór typu zraszacza (do większych przestrzeni polecanym rozwiązaniem są modele rotacyjne), a także ustawianie różnych rodzajów urządzeń w jednej sekcji. Trzeba pamiętać o tym, że na jednym obszarze nie może znajdować się zbyt wiele zraszaczy w stosunku do faktycznych możliwości źródła wody. Niestety, nie wszyscy o tym pamiętają, a jest to bardzo istotna kwestia. Ponadto w praktyce dużym problemem może też okazać się zbyt mała lub zbyt duża średnica rury zasilającej  w stosunku do przepływu sekcji. Biorąc się za projektowanie systemów nawadniających w ogrodzie, warto też pomyśleć o właściwym doborze dysz rozlokowanych w obrębie jednej sekcji. Jest to szczególnie ważne w przypadku zraszaczy rotacyjnych, które zawsze obracają się w podobnym tempie, choć pod różnym kątem. Dlatego też trzeba zwrócić uwagę na zrównoważenie wydajności działania urządzeń.

Rate this post