Ścieżki ogrodowe wykonane z kamienia mają wiele zalet. Przede wszystkim wyglądają bardzo naturalnie i doskonale komponują się z małą architekturą ogrodową. Są odporne na warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, a chropowata powierzchnia kamienia zapobiega ślizganiu się. Przyglądamy się bliżej zaletom tego rozwiązania oraz podpowiadamy sprawdzone pomysły na kamienną ścieżkę ogrodową.

Kamień, jako materiał w pełni naturalny, jest często wykorzystywany do tworzenia małej architektury ogrodowej. Doskonale nadaje się na gabiony, kamienne ogrodzenia, wodne kaskady, a nawet na elewacje budynków. Ze względu na różnorodność wzorów, kolorów oraz wielkości kamieni możliwe jest stworzenie dowolnych aranżacji. Kamień może być ciekawą alternatywą dla kostki brukowej i chodnikowej, jako naturalne uzupełnienie ogrodu w ścieżki.

Szybkie i łatwe wykonanie

Ścieżkę z kamienia możemy szybko i łatwo wykonać sami. Oczywiście wiele zależy od stopnia skomplikowania projektu – ale w przypadku pojedynczych płyt ułożonych obok siebie na trawie lub wpuszczonych w podłoże jej układanie nie będzie trudne. Najlepiej na ścieżkę nadają się płaskie i duże kamienie. W zależności od naszych upodobań mogą mieć regularne lub nieregularne kształty. Kamień cięty czterostronnie, w formie prostokątnych płyt układa się podobnie jak kostkę brukową lub płyty chodnikowe, dopasowując do siebie poszczególne elementy.

Zadanie można jeszcze bardziej ułatwić, wybierając kamień o nieregularnych kształtach. Wystarczy wówczas rozłożyć poszczególne kawałki na trawniku w równych odstępach, mniej więcej na długość kroku dorosłego człowieka. Ścieżkę z kamienia można również wpuścić nieco w ziemię, usuwając wierzchnią warstwę darni lub układając ją przed posianiem trawnika.

Dowolna aranżacja ścieżki

Dzięki różnym kształtom kamieni możemy stworzyć dowolną aranżację. Dla harmonijnego efektu warto wybrać płyty o takich samych wielkościach i ułożyć je podobnie jak tradycyjne ścieżki chodnikowe. Najlepiej sprawdzą się tutaj prostokątne kształty. Jeśli zależy nam na bardziej artystycznym wyglądzie ścieżki możemy wybrać nieregularne płyty, które można ułożyć w ramce z kostki i wypełnić przestrzenie pomiędzy nimi żwirem lub wylewką betonową. Kostkę można ułożyć również w szczelinach pomiędzy płytami, tworząc mozaikę. Tak naprawdę wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz aranżacji ogrodu – kamień daje niezliczone możliwości.

Solidne i odporne na warunki atmosferyczne

Nie da się ukryć, że kamień jest materiałem bardzo twardym i wytrzymałym. Zwłaszcza, jeśli wybierzemy odpowiedni rodzaj kamienia – na przykład łupek szarogłazowy, który oferuje kopalnia w Jenkowie. Ścieżka ułożona z łupka przetrwa wiele lat w niezmienionym stanie. Nie straszny będzie jej deszcz, śnieg, ani nawet mróz. Nie zmieni również swojego koloru pod wpływem promieniowania UV. Nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji, ani impregnacji. Wystarczy zamieść piach i liście, a raz na jakiś czas przemyć wodą pod ciśnieniem, by usunąć błoto lub inne zanieczyszczenia. Kamień ścieżkowy wytrzyma nawet nacisk samochodu osobowego, bez problemu można go więc zastosować jako ścieżkę dojazdową.

Antypoślizgowa powierzchnia

Kamień posiada naturalnie porowatą powierzchnię, na której trudno się poślizgnąć. To ważne, zwłaszcza jeśli po ścieżkach w ogrodzie poruszamy się także zimą lub w czasie deszczu. Jednocześnie powierzchnia kamienia jest na tyle regularna i gładka, że bez problemu można przejechać na przykład ciężką taczką. Te wszystkie właściwości naturalnego kamienia sprawiają, że jest to doskonały materiał na ogrodowe ścieżki. Trwały, a do tego estetyczny i dający spore możliwości aranżacyjne. No i oczywiście mrozoodporny i antypoślizgowy – dzięki czemu poruszanie się po kamiennej ścieżce jest wygodne i bezpieczne.

Rate this post