Nowoczesne dekoracje ogrodowe to nie tylko sezonowe rośliny i kwiaty, ale także kamień ogrodowy i kora. Korę wykorzystujemy jako materiał do ściółkowania lub jako element ozdobny. Zapobiega ona także wyparowywaniu wody z ziemi. Kamień możemy wykorzystywać w aranżacji ogrodów na wiele sposobów, w zależności od rodzaju i wielkości.

Ogródki skalne

Cieszą się sporą popularnością, ponieważ połączenie kamieni i roślin wygląda estetycznie i naturalnie. Na tak zwanych skalniakach sadzimy zwykle rośliny wielosezonowe, które nie wymagają specjalnej uwagi i pielęgnacji. Są jednak zwolennicy ogródków skalnych bogatych w kwiaty. Do ozdoby ogródka skalnego możemy wybrać drobne otoczaki, które występują w wielu różnych kolorach. Białe, bursztynowe, szare, czarne i wiele innych kamieni tego rodzaju możemy zobaczyć na stronie sprzedawcy Leszczyński z Warszawy. Skalniaki piękne uzupełnią również głazy i skały większych rozmiarów oraz kora sosnowa. Ostatnio dużym powodzeniem cieszy się kora kamienna – gnejs, która stanowi doskonałą imitacje kory sosnowej przy czym jest trwalsza.

Ścieżki i podjazdy

Do wykonania naturalnie wyglądających ścieżek i podjazdów przy domu również możemy użyć kamieni drobnych. Należy pamiętać o tym, by warstwa kamienia była odpowiednio gruba, zwłaszcza na podjeździe samochodowym, by kamienie nie wtopiły się w podłoże. Najlepiej skorzystać z porady fachowca, który doradzi nam jak ułożyć kamień. Przy normalnych gruntach zwykle wystarczy zastosować jako podbudowę piasek z dodatkiem około 1:10 cementu. Pięknie wyglądają również ścieżki ułożone z kamienia łamanego. Tu staramy się wybierać kamienie jak najbardziej płaskie, by wygodnie się po nich stąpało. Są dwie metody układania takich ścieżek – na styk, dopasowując kamień do kamienia, lub z przerwami. Przerwy uzupełniamy wówczas drobnym żwirem lub grysem. Przed ułożeniem kamienia łamanego należy go zaimpregnować ze wszystkich stron, ponieważ wówczas nie wchłania wody i po czasie nie powstają na nim mało estetyczne zazielenienia. Jeżeli wolimy klasyczne rozwiązania, możemy sięgnąć po kostkę granitową, która również wygląda bardzo naturalnie w porównaniu do betonowego bruku. Bardzo często do wykonania podjazdów i ścieżek wykorzystuje się tylko grys, zamiast płyt kamiennych. Grysy się bardzo dobrze klinują, dzięki temu po takim podłożu może spokojnie przejechać i zaparkować auto..

Ogrodzenia i murki

Kamień możemy wykorzystywać także do budowy lub dekoracji ogrodzeń. Bardzo modne stały się obecnie gabiony, czyli ogrodzenia wykonane z siatki i kamieni. Ciekawe rozwiązania możemy podpatrzeć w galerii realizacji, gdzie wykorzystywany został kamień naturalny. Podobnie można stworzyć na przykład słupki czy donice. Jeżeli mamy dookoła działki stary mur wykonany z betonu, ciekawym pomysłem, by nadać mu nowoczesnego designu jest oklejenie go kamieniem łamanym.