Kaladium z rodziny Araceae jest bardzo piękne. Jego liście są wyjątkowo kolorowe i mają oryginalny wygląd. Lecz, to co piękne jest bardzo delikatne i wrażliwe. Kaladium to roślina bardzo trudna w uprawie i nie zawsze nasze starania zostają uwieńczone sukcesem. Roślina ta, zamiast wytworzyć nowe liście, ginie. Uprawiane obecnie w mieszkaniach rośliny są przede wszystkim odmianami hodowlanymi gatunku caladium bicolor. Różnią się kolorem oraz wyglądem liści. W uprawie domowej kaladium osiąga wysokość do 50 centymetrów.

Stanowisko uprawy

Kaladium stawiamy na parapecie okna zachodniego lub południowego. Jest to roślina ciepłolubna. W czasie wzrostu wymaga temperatury 20 – 25°C. Temperatura podłoża też musi być wysoka. Miejsce do uprawy tej rośliny powinno być bardzo jasne, ponieważ ilość światła decyduje o wybarwieniu liści.

Pielęgnacja i podlewanie

W okresie wzrostu, od kwitnienia do sierpnia, roślinę podlewamy obficie i często. Od września stopniowo ograniczamy podlewanie, a gdy liście zaczną schnąć, trzymamy ją na sucho.

Zraszanie

Roślina wymaga wysokiej wilgotności powietrza, ale nie lubi zraszania i moczenia liści. Wysoką wilgotność powietrza zapewniamy, wstawiając doniczkę do pojemnika i umieszczając ją w podstawce na warstwie kamyków zanurzonych w wodzie. Liści tej rośliny nie myjemy i nie nabłyszczamy.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej z dużą zawartością torfu.

Nawożenie

Wiosną i latem raz na dwa tygodnie do wody, którą podlewamy roślinę, dodajemy płynnego nawozu z małą zawartością azotu.

Rozmnażanie

Kaladium rozmnażamy przez podział bulwy lub przez odrosty.

Choroby i szkodniki

Roślinę tę czasem atakują wciornastki. Gdy jest zimno i wilgotno, może występować szara pleśń.

Uwagi

Zakupioną roślinę podczas transportu do mieszkania dobrze jest opakować papierem, aby po drodze nie uległa przechłodzeniu.