Ciepłe letnie popołudnia w pachnącym i barwnym sadzie już za nami, ale nie oznacza to pożegnania ze smakiem świeżych owoców. Wczesną jesienią przydomowy ogród nadal skrywa smaczne i soczyste plony. Gdy zbierzesz je wszystkie, pamiętaj, by przygotować się też na przyszły sezon. Co zrywać i co sadzić w październiku, podpowiedzą Ci eksperci ZIEMOVIT.

Chociaż jesień zagościła u nas na dobre, sad owocowy wciąż przepełnia życie. Na zerwanie z drzewek i krzewów czeka wiele późnych owoców sezonowych. Warto wiedzieć, że październik stanowi też dobry moment na jesienne zasadzenie drzewek owocowych. Właśnie teraz oferta szkółek ogrodniczych jest najbogatsza – z łatwością wybierzesz z niej nowe gatunki i odmiany roślin owocowych do swojego ogrodu.

Październik w ogrodzie –  słodkie winogrona oraz śliwki (nie tylko) na powidła

W pierwszym miesiącu jesieni z drzewek owocowych zerwiesz wonne i pełne witamin owoce, które będą doskonałym składnikiem powideł i innych zimowych przetworów.

Październik jest idealnym czasem na zbiór owoców pigwy oraz wielu odmian gruszek, m.in. lukasówek, komisówek i konferencji. W przydomowym ogrodzie znajdziesz również doskonałe śliwki – późne węgierki – oraz jabłka: szare renety i ostatnie antonówki, których kwaskowaty miąższ przypomni Ci smak lata.

W pierwszych tygodniach jesieni możesz zebrać dojrzałe ciemne winogrona, które bujnie porastają zielone pnącza. Nie przeznaczaj wszystkich owoców na sok i wino – po pierwszych chłodnych nocach fioletowe grona nabrały słodkiego smaku i aromatu, dlatego część tegorocznych zbiorów warto… po prostu zjeść.

Pielęgnacja ogrodu jesienią – przygotuj sad owocowy na kolejny sezon

Gdy zerwiesz już wszystkie wczesnojesienne plony, zadbaj o przygotowanie swojego ogrodu na przyszły sezon. Październik to ostatni moment, by przed zimą pozbyć się chwastów, które porastają ziemię ogrodową wokół drzewek i krzewów owocowych. Inwazyjne samosiejki możesz usunąć ręcznie lub posłużyć się specjalistycznymi środkami ochrony roślin.

Chcesz, by w przyszłym roku Twój ogród wzbogacił się o nowe gatunki lub odmiany owoców? Właśnie teraz warto zdecydować się na jesiennesadzenie drzewek i krzewów owocowych – przede wszystkim tych z gołymi korzeniami. W pogodny i bezwietrzny dzień możesz zasadzić m.in. młode jabłonki, śliwy, grusze oraz porzeczki i maliny.

Przeczytaj też: Cięcie drzew i krzewów owocowych – jak dbać o przydomowe sady >>>

Jesienne sadzenie drzewek owocowych – zadbaj o właściwe warunki do uprawy

Aby Twoje drzewko owocowe lub krzew odpowiednio się ukorzeniły i miały warunki do zdrowego wzrostu, przygotuj właściwe stanowisko pod uprawę. W miejscu, które przeznaczysz dla rośliny owocowej, zastosuj nawóz organiczny ZIEMOVIT, np. kompost. W razie potrzeby poprawienia struktury ziemi ogrodowej wymieszaj ją z torfem ogrodniczym odkwaszonym ZIEMOVIT.

Wykonując dołek, w którym umieścisz młodą roślinę, zadbaj o to, żeby był on odpowiednio głęboki i szeroki. Dzięki temu nie uszkodzisz delikatnych korzeni i zapewnisz im miejsce na rozrost. Bardzo ważne na tym etapie jest także obfite podlanie krzewu lub drzewka owocowego. Gdy wilgoć wniknie w grunt, zabezpiecz dołek z korzeniami, przysypując go ziemią. Na wierzchu, dla lepszej ochrony, usyp dodatkowo mały kopczyk.

Potrzebujesz więcej porad dotyczących uprawy drzewek owocowych i pielęgnacji ogrodu? Znajdziesz je w poradniku ZIEMOVIT przygotowanym przez ekspertów.

[avg] ([per]) [total] vote[s]