Krzewy i drzewa iglaste stanowią jedne z głównych elementów krajobrazu w niemal każdym przydomowym ogródku, spotkać je możemy również w parkach, na skwerach i ulicach. Aby mogły one przez długi czas cieszyć oczy, muszą być regularnie przycinane.

Czemu służy przycinanie krzewów?

Przycinanie iglaków pełni kilka ważnych funkcji. Najbardziej oczywistą jest funkcja kosmetyczna – przycinając iglaki jesteśmy w stanie nadać im pożądaną przez nas formę. Każdy z pewnością widuje w parkach i zabytkowych ogrodach krzewy iglaste o kształcie kuli, walca, stożka oraz innych bardziej finezyjnych figur. Otrzymanie takiego efektu jest niemożliwe bez regularnego wyrównania krawędzi korony rośliny. Podobnie przycinanie stosuje się do ograniczania rozmiarów rośliny w przypadku, gdy iglaki rosną zbyt blisko siebie lub domu oraz gdy w znaczącym stopniu ograniczają innymi roślinom dostęp do światła słonecznego. Należy pamiętać, że formowanie iglaków należy rozpocząć, kiedy roślina jest jeszcze młoda – uformowanie w pełni dojrzałego, dużego krzewu jest trudne, ponad z czasem gałązki pod wpływem różnych czynników zaczną same się formować. Korekcja niechcianych odkształceń może zająć bardzo dużo czasu, a i tak nie mamy pewności, czy uda nam się je usunąć.

Przycinanie pielęgnacyjne

Przycinanie jest również zabiegiem pielęgnacyjnym, służącym poprawie kondycji rośliny. Usuwamy w ten sposób gałęzie martwe i chore, a także te uszkodzone i narażone na uszkodzenia na przykład w wyniku wzajemnego pocierania się o siebie podczas wiatru – rany powstające w ten sposób mogą w przyszłości stać się ogniskiem infekcji. Dzięki rozsądnemu przycinaniu cała roślina lepiej rośnie i lepiej wygląda, zdrowe gałązki otrzymuje znacznie więcej światła i nie tłoczą się między sobą. Poprzez przycinanie jesteśmy w stanie uratować rośliny, które połamały się pod naporem śniegu lub bardzo silnego wiatru, a także odmłodzić starsze, zaniedbane egzemplarze.

Warto pamiętać, że każda roślina iglasta ma nieco inny przekrój i wymaga innego podejścia podczas przycinania. Ponadto musimy zachować ostrożność, gdyż zbyt dużo zbyt pochopnych cięć może prowadzić do uszkodzenia rośliny – warto dokładnie przyglądać się gałęziom, które chcemy usunąć, gdyż nie da się ich przymocować z powrotem. Wysokiej jakości krzewy iglaste znajdziemy w ofercie Gospodarstwa Szkółkarskiego Andrzeja Krzysiaka.