Dziś wydaje się, że taras nie byłby tarasem, gdyby uroku mu nie dodawało oświetlenie. Stanowi ono już jego nieodłączny element i decyduje o lepszej funkcjonalności tego obiektu. Aby sprostać nowym wyzwaniom i móc korzystać z tarasu bez względu na porę dnia, pojawia się na rynku sporo nowoczesnych źródeł światła.

Podstawowe źródła światła

Dobór oświetlenia najlepiej rozpocząć od rozwiązań najlepiej znanych. Tak jest w przypadku oświetlenia górnego, które stanowi podstawowe źródło światła praktycznie na każdym tarasie. Wśród żarówek i świetlówek jednak istotnie przydatne są dla nas te, które dają możliwości na zastosowanie ich na zewnątrz obiektu. Funkcją, która powinna dziś charakteryzować każde oświetlenie tarasu, jest samoczynne włączanie się go o zmroku i wyłączanie nad ranem. Tym samym nie musimy zawsze pamiętać o gaszeniu lamp.

Świetlne akcenty

Kluczowym zadaniem oświetlenia staje się głównie stworzenie odpowiedniego nastroju. Na rynku pojawia się sporo nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają zadbać i o ten element aranżacji obiektu. Coraz częściej właściciele tarasów stosują klimatyczne drobne źródła światła ulokowane w różnych miejscach werandy. Tego typu akcenty świetlne możemy uzyskać dzięki reflektorowym żarówkom halogenowym (12 V). Wrażenia po ich zamontowaniu są niesamowite. Dają one bowiem białe brylantowe światło, które wspaniale i delikatnie rozświetla objęte swoim zasięgiem przedmioty i elementy wystroju tarasu. Zwłaszcza nadaje się ono do podświetlania roślin, które pod jego oddziaływaniem nabierają nowego tajemniczego charakteru.

Dodatkowe wyposażenie świetlne

Jak się przekonamy, w ramach oświetlenia tarasu stosowane mogą być też różne przenośne źródła światła. Przenośną lampkę z powodzeniem możemy bowiem ulokować, gdzie tylko zapragniemy. Zdarza się często, iż najdzie nas ochota na przeniesienie się z tarasu w inny zakątek ogrodu, wtedy przyda się z pewnością dodatkowe źródło światła i nie musi to być latarka. Taka lampka jest odporna na wodę, a do tego istnieje możliwość obsługiwania ją poprzez pilota. Można ją postawić na stole lub nawet powiesić.Wiele zalet posiada również lampa DOT-it, która może być wykorzystana do oświetlenia tarasu. Można ją przykleić na stałe w pasującym dla nas miejscu. Dodatkowe jej zalety to odporność na wstrząsy i wilgoć.

Oświetlenie tarasu: starcie z nieproszonymi gośćmi

Oświetlenie tarasu okazuje się być niezwykle ważne w walce z komarami i owadami. Spokój i komfort korzystania z tarasu czy werandy może nam zapewnić odpowiedni rodzaj światła. Istnieją bowiem rozwiązania świetlne, które nie przyciągają niepożądanych owadów. Do takich należy światło o żółtej barwie. Dowiedziono bowiem, że właśnie ono staje się niewidoczne dla insektów. Z powodu długości swoich fal jest w stanie bowiem oszukać wzrok owadów. Przy tym możemy również  korzystać z dodatkowych walorów, jakie uzyskujemy dzięki jego stosowaniu. Mianowicie wprowadza ono przyjemne tonacje i ciepłe zabarwienie naszego tarasu, a przez to czyni go niezwykle przytulnym miejscem, które również zachwyca swoim wyglądem. Dodajmy jeszcze, że te efekty uwypukla także zastosowanie różnych świec i kadzidełek, które będą skutecznie wspierały oświetlenie w procesie odstraszania nieproszonych gości. Z tak wyposażonego i mającego doskonałe oświetlenie tarasu, z pewnością nie będziemy chcieli się nigdzie ruszyć.

Rate this post