Istotnym elementem każdego ogrodu są drzewa i krzewy, które stworzą niezwykły klimat wokół domu. Dobrze dobrane sadzonki, nadadzą wyjątkowych barw przestrzeni przez cały rok, oraz pozwolą na kreację intymnej przestrzeni w Twoim ogrodzie.

Rodzaje krzewów ozdobnych

W Polsce mamy wiele krzewów owocowych jak i krzewów ozdobnych. Najpiękniejsze z nich to m.in. azalie, rododendrony, wrzosy, wrzośce, magnolie czy borówki. Rośliny te mają przeróżne kolory, od głębokiej zieleni po jaskrawą czerwień. W szkółkach ogrodniczych można kupić je w różnych kształtach i wielkościach. Warto obejrzeć w Internecie jak zmienia się ich barwa w zależności od pory roku. Z tą wiedzą będziemy mogli stworzyć ogromną paletę barw w naszym ogrodzie. Informacja o rozmiarze rośliny i gęstości liści pozwoli nam odpowiednio utworzyć strukturę ogrodu, zbudować jego intymność, oddzielić od sąsiadów lub ruchliwej ulicy.

Przed zakupem nowych krzewów do ogrodu, warto dokonać oprysków tych, które już w nim rosną. Środki ochrony roślin wyeliminują ewentualne szkodniki i zapewnią bezpieczną akomodację nowych gatunków flory w naszym ogrodzie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sadzonki?

Przed zakupem warto  dokładnie przyjrzeć się liściom oraz łodygom rośliny. Plamy, odbarwienia czy zmiana w strukturze liścia może świadczyć o chorobie grzybowej. Takich roślin powinniśmy unikać. Zadbane sadzonki będą cieszyć nasze oko przez następne lata. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja pędu, w szczególności we wczesnym stadium jego rozwoju. Jedną z firm, przykładających ogromną wagę do jakości produktu jest szkółka ogrodnicza w miejscowości Wyszków: Świat Roślin w Wyszkowie.

Jak i kiedy sadzić krzewy ozdobne?

Czas i miejsce, w którym przesadzimy krzew z doniczki do naszego ogrodu, jest niezwykle istotny. Ważne, żeby dokonywać zmian w naszym ogrodzie na wiosnę lub wczesną jesienią. Wtedy roślina ma optymalne warunki atmosferyczne do przyjęcia się w ogrodzie. Przed zakupem rośliny ozdobnej powinniśmy zapoznać się z podstawowymi informacjami na jej temat. Najważniejsze jest nasłonecznienie. Jeżeli krzew ozdobny jest cieniolubny, nie przeżyje na pełnym słońcu. Warto również dowiedzieć się jak głęboki dołek potrzebujemy wykopać. Kolejnym istotnym elementem są odpowiednie warunki glebowe. Dopasowane do rośliny podłoże oraz wysokiej jakości nawozy, gwarantują nam lepszy wygląd rośliny. Po przesadzeniu sadzonki pamiętajmy o obfitym nawadnianiu. Jeszcze nieukorzeniona roślina, będzie miała problemy z pobieraniem wody z gleby.

Rate this post