Profesjonalny osprzęt do oczek wodnych to gwarancja uzyskania i utrzymania efektownego, a także praktycznego zbiornika wodnego we własnym ogrodzie. Oczko wodne to ozdoba każdej posesji, ale to również rozwiązanie niosące ulgę w upalne dni, a także miejsce przyjazne przyrodzie, idealne dla rozwoju roślin i hodowli ryb. Jakiego osprzętu potrzebujemy, gdy chcemy wyposażyć swój ogród w oczko wodne?

Instalacja i utrzymanie oczka wodnego

Jeśli zależy nam na niebanalnej dekoracji ogrodu w postaci oczka wodnego, potrzebny będzie nam specjalny osprzęt instalacyjny. W szczególności warto zainteresować się następującymi artykułami do oczek wodnych:

  • Podłoże zbiornika – w przypadku oczek wodnych wybór pada najczęściej na gotowe formy, czyli niecki o określonym kształcie i głębokości, lub też na wysokiej jakości folie typu EPDM czy PCV, które dają więcej swobody w zakresie formowania zbiornika.
  • Pompa do oczka wodnego – to jeden z najważniejszych elementów osprzętu do oczek wodnych, które umożliwiają przepływ wody, dzięki czemu możliwe jest jej filtrowanie czy wprawienie w ruch, np. w celu zasilenia fontanny.
  • Filtry do oczka wodnego – aby zbiornik wodny prezentował się estetycznie, był czysty i panowały w nim dobre warunki do rozwoju roślin i hodowli zwierząt, niezbędny jest profesjonalny system filtrujący z lampą UV, który usunie z wody zanieczyszczenia. W tym celu stosuje się filtry przepływowe, czyli grawitacyjne, lub ciśnieniowe.
  • Napowietrzacze – zaopatrują wodę w zbiorniku w niezbędny do rozwoju roślin i hodowli ryb tlen, bez względu na porę roku.

Dekoracja oczka wodnego

Nie ulega wątpliwości, że na instalację oczka wodnego decydujemy się głównie ze względu na walory estetyczne tych zbiorników wodnych. Dlatego tak ważny jest efektowny osprzęt do oczek wodnych, który stanie się ozdobą ogrodu.

Na uwagę zasługują tu w szczególności wszelkie instalacje zapewniające ruch strumienia wody, takie jak fontanny czy kaskady.– Podpowiada przedstawiciel firmy Fluidra Polska Sp. z o.o. oferującej systemy nawadniania.  – Ważne jest również efektowne oświetlenie – tutaj idealnie sprawdzą się instalacje LED, a także nowoczesne urządzenia generujące mgłę, czyli tzw. foggery z subtelnym podświetleniem. Warto przy tym pamiętać, że naturalną ozdobą oczka wodnego jest roślinność, dlatego nie zapominajmy o artykułach, takich jak specjalne kosze na rośliny.

Pielęgnacja oczka wodnego

Aby oczko wodne było w pełni efektowne i stanowiło ozdobę ogrodu, musi być zadbane. W tym celu potrzebny jest specjalny osprzęt, który – obok pomp i filtrów – pozwoli utrzymać zbiornik wodny w czystości. Przydatnym rozwiązaniem może być skimmer, który usunie większe nieczystości, np. liście z powierzchni wody. Na uwagę zasługują też odkurzacze do szlamu. Ponadto warto zaopatrzyć się w podbieraki do ryb i glonów, a także nożyce i szczypce do roślinności wodnej.