Trawnik po zimie mógł ulec uszkodzeniom na skutek mrozów. Wówczas potrzebna jest odpowiednia regeneracja, która pozwoli na należne odżywienie go. Puste place, ubytki, mech, pożółknięta murawa bez życia – aby pozbyć się tego rodzaju zniszczeń, nierzadko potrzebna jest pomoc specjalistycznych narzędzi i środków. Dzięki odpowiednim działaniom można przywrócić trawnikowi dawną świetność.

Jak pielęgnować trawnik po zimie?

Pierwszą czynnością, jakiej należy się podjąć, jest skoszenie i zgrabienie trawnika. Zabieg ten należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacji – w marcu. Trawnik po zimie najlepiej grabić na krzyż, aby jak najdokładniej wygrabić suche źdźbła i obumarłe części roślin, które mogą być źródłem chorób i pleśni.

Ziemia w małych ogrodach ma tendencję do zbijania się. Jeśli jest zbyt twarda, trawa będzie rosła wolniej. Trawa do wzrostu potrzebuje tlenu, więc aby go zapewnić, należy wykonać aerację, czyli napowietrzanie, przy pomocy specjalnego narzędzia, czyli wału lub butów z kolcami.

Kolejnym, równie ważnym aspektem, jest wałkowanie trawnika. Na skutek wielokrotnego zamarzania i rozmarzania wody w glebie mogło dojść do oderwania darni od podłoża. Cechą charakterystyczną tego zjawiska są widoczne na powierzchni trawnika wybrzuszenia i nierówności. Aby im zapobiec, warto użyć specjalnego wałka do wygładzenia podłoża.

Warto pomyśleć również nad zastosowaniem nawozu, który dostarczy trawie pożądanych wartości mineralnych. Świetnie sprawdzi się także kompost naturalnego pochodzenia. Dzięki temu trawnik szybciej się zazieleni i odrośnie po zimie.

Dosiewanie trawnika

Zdarza się jednak, że szkody są dużo poważniejsze. Jeśli trawa w niektórych miejscach jest zbyt uszkodzona, należy ją dosiać. Na rynku dostępne są specjalne mieszanki traw, zwane renowacyjnymi, które kiełkują szybko, dzięki czemu sprawnie zazielenią puste place.

Od leczenia ważniejsza jest prewencja. Kiedy dopiero planujemy założenie trawnika i po raz pierwszy zasiewamy ogródek, skorzystajmy z porady specjalisty, który pomoże nam dobrać gatunek trawy do podłoża. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że nawet w przypadku ogromnych mrozów, trawnik będzie w stanie przetrwać do kolejnej wiosny bez większych szkód – podpowiada pracownik firmy Agronas, zajmującej się produkcją i handlem nasionami roślin paszowych i traw.

Pielęgnacja trawnika po zimie wcale nie musi być karkołomną i wieloetapową pracą. Jeśli trawnik będzie otoczony opieką od samego początku jego wysiania, z pewnością odwdzięczy się bujną, zieloną murawą.