Budowę szklarni polecamy zwłaszcza osobom, które chciałyby uprawiać różne gatunki roślin niezależnie od pory roku i pogody. Warto też rozważyć budowlę szklarni na hodowlę warzyw lub owoców.

Czym jest szklarnia?

Szklarnia to pomieszczenie (budowla), które ze względu na swą specyficzną budowę oraz materiały wykorzystane do jej stworzenia pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła i światła promieni słonecznych. Szkielet szklarni może być zbudowany ze stalowych prętów oraz warstw (płyt) szkła. Szkło może znajdować się na ścianach szklarni i jej dachu lub tylko na dachu. Czasami szklarnie wyposaża się w urządzania służące do ogrzewania pomieszczenia i nawilżania powietrza. Wielu ogrodników dodatkowo dobudowuje maszyny, które nawilżają grunt, doświetlają pomieszczenie lub są odpowiedzialne za wymianę powietrza.

Jakie zadania spełniają szklarnie?

Typowe szklarnie służą m.in. do:

  • uprawiania w nich ciepłolubnych roślin o walorach wysoce ozdobnych lub jadalnych w klimacie umiarkowanym
  • uprawiania w klimacie umiarkowanym roślin pochodzących z klimatu tropikalnego
  • uprawiania całorocznej hodowli warzyw ozdobnych lub ich sadzonek

Jak zbudować szklarnię?

Aby zbudować szklarnię, na początku należy dokonać dokładnych pomiarów działki i zastanowić się, jaką powierzchnię chcemy zagospodarować na budowę szklarni. Jeśli już o tym zdecydujemy, wówczas możemy przygotowywać teren na budowę. Pierwszy etap budowy to przygotowanie fundamentów. Należy wstawić metalowe słupy i płyty fundamentowe, następnie można wylać fundament w przygotowane formy. Zadbajmy o to, aby rozmiary słupów i płyt były dostosowane do wielkości szklarni i wymiarów działki. Kolejny etap to konstruowanie szkieletu. Szkielet, czyli zestawione ze sobą metalowe pręty, powinny być wytrzymałe, będą musiały bowiem utrzymać ciężar szkła, a zimą i jesienią także liści i ściegu. Następnie szkielet trzeba oszklić (zaczynamy od dachu, kończymy na ścianach).

Rate this post