W dużych miastach tak często brakuje nam miejsc zielonych, parki nierzadko znajdują się dość daleko od naszych mieszkań. Poza tym ich liczba, np. w Warszawie czy Krakowie, jest zdecydowanie zbyt mała. Możemy coś temu zaradzić, budując więcej ogrodów, skalniaków czy niedużych miejsc zieleni przed naszych blokami i kamienicami. Zanim jednak zaplanujemy taką budowę nie zapominajmy o niezbędnych pozwoleniach administracyjnych oraz zgodzie współmieszkańców.

Jaki powinien być ogród przed blokiem?

Ogród, który będzie się mieścił przed blokiem powinien spełniać kilka bardzo ważnych warunków:

  • nie może zajmować zbyt dużo miejsca, które można byłoby zagospodarować na bardziej niezbędne obiekty np. parking albo plac zabaw dla dzieci,
  • powinien cieszyć oczy mieszkańców, musi być schludny, zadbany i estetyczny oraz być widoczny z okien i balkonów,
  • nie powinien zawierać zbyt awangardowych ozdób, ponieważ ma on służyć wszystkim, a nie tylko wybranej, nielicznej grupie lokatorów.

Jakie rośliny należy posadzić?

Dobrym rozwiązaniem będzie wybór wszelkiego rodzaju drzew i krzewów iglastych, nie wymagają one dużej pielęgnacji oraz stosunkowo długo kwitną. Decydujmy się na zakup i sadzenie roślin wieloletnich, unikniemy przy tym ciągłych wydatków na nowe rośliny.

Z pewnością sadzenie drzew owocowych oraz kolorowych kwiatów bardzo wzbogaci podwórze kamienicy musimy jednak liczyć się z tym, że podwórze przed kamienicą jest miejscem użytku publicznego i nie wszyscy muszą podzielać nasz entuzjazm do kolorowego, bujnego ogrodu. Dla bezpieczeństwa naszego projektu może przeprowadzić krótką ankietę lub zebranie współlokatorów bloku mające na celu przekonanie ich do naszego pomysłu lub ewentualne zebranie propozycji zagospodarowanie zielonego terenu.

Dodatkowe zalety ogrodu

W naszym wspólnym ogrodzie możemy postawić ławki lub huśtawki dla dzieci, aby miejsce to stało się jeszcze bardziej przyjazne otoczeniu.

[avg] ([per]) [total] vote[s]