O walorach wody deszczowej wiedziano już dawno temu – powszechnie wykorzystywano ją między innymi do prania ubrań jeszcze w czasach, kiedy czynność tę wykonywano ręcznie. Obecnie zbieranie deszczówki to trend, który powoli wraca do łask. Żebyśmy sami mogli z niej skorzystać, trzeba najpierw zadbać o stworzenie odpowiedniego systemu zbierania. Nie jest to zadanie trudne.

Zbiorniki podziemne i naziemne

Jeśli myślimy o wykorzystaniu wody deszczowej w naszym domu, musimy zainwestować w specjalnie do tego stworzony zbiornik. Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wachlarz tego rodzaju produktów. Najprostsze z nich to zbiorniki naziemne, podłączane do odpływów rynien. Zwykle zbiorniki tego typu są stylizowane na beczki lub amfory, dzięki czemu stanowią estetyczną dekorację posesji. Z takiego zbiornika wodę możemy pobierać przy użyciu węża ogrodowego lub bezpośrednio napełnić nią konewkę. Podłączenie zbiornika powinno posiadać filtr, żeby zapobiegać gromadzeniu się zanieczyszczeń, takich jak liście. Alternatywą są zbiorniki podziemne. Zgodnie z nazwą zbiornik taki należy zakopać w ziemi, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednak jest to inwestycja warta swojej ceny. Po pierwsze zbiornik odznacza się znacznie większą pojemnością, niż zbiorniki naziemne dzięki czemu możemy magazynować bardzo duże ilości wody – przydatne szczególnie w okresie deszczowym. Po drugie zbiornik tego rodzaju można wyposażyć w pompę i podłączyć do domowej instalacji wodnej. Dzięki temu woda ze zbiornika może zostać łatwo wykorzystana do prania bądź spłukiwania toalety.

Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Już dawno temu zauważono, że woda deszczowa ma nieco inne właściwości, niż woda pobierana z gruntu – lepiej nawilża zmoczone nią powierzchnie i tkaniny, mydło w niej rozpuszczone pieni się bardziej intensywnie. Dlatego to właśnie deszczówka była wykorzystywana w praniu. Z czego wynikają jej właściwości?

Woda deszczowa różni się od wody gruntowej mniejszą zawartością kationów wapnia i magnezu – mówi przedstawiciel firmy Eko-BioTo właśnie ich obecność powoduje, że zwykła woda z kranu odznacza się większym napięciem powierzchniowym, ma gorsze właściwości zwilżające i rozpuszczające. Potocznie mówi się, że taka woda jest twarda. Twarda woda ma również wpływ na stan urządzeń, m.in. pralek, bowiem zawarte w niej substancje osadzają się na metalowych elementach, tworzą warstwą kamienia.

A więc korzystając z wody deszczowej możemy znacznie poprawić skuteczność prania, a także uchronić urządzenia korzystające z wody przed kamieniem. Istotną zaletą wody deszczowej jest również fakt, że jest ona dostępna za darmo. Korzystając z niej możemy znacząco obniżyć nasze opłaty za wodę.

[avg] ([per]) [total] vote[s]