Aby nasz ogród stał się idealnym miejscem do spędzania w nim czasu, warto rozważyć budowę altany ogrodowej. Altana będzie zakątkiem, w którym będziemy mogli urządzić małe przyjęcie dla znajomych i rodziny, a także miejscem, gdzie będziemy mogli schronić się przed złą pogodą lub po prostu odpocząć.

Altana ogrodowa i zalety jej budowy

Nasi drodzy ogrodnicy, jeśli zdecydujecie się wybudować altanę w swoim ogrodzie, na pewno sprawicie tym dużo radości domownikom i gościom. Jeśli tylko na dworze jest piękna słoneczna pogoda, wszyscy chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Pomyślcie, o ile przyjemniej będzie zjeść niedzielny obiad w otoczeniu zieleni i śpiewu ptaków – mamy nadzieje, że nie trzeba dłużej namawiać.

W jakim miejscu umieścić altanę ogrodową?

Umiejscowienie altany jest zależne tylko od nas. Zastanówmy się, czy chcemy, aby altana była wybudowana blisko domu, czy też wolelibyśmy, aby znajdowała się dalej. Radzimy aby altana nie była zbyt blisko mieszkania, chociażby ze względu na dym z grilla.

Przepisy prawa a budowa altanki

Przepisy prawa budowlanego określają, że nawet drobne altanki to budowle. Dlatego musimy przestrzegać kilku wytycznych. Pamiętajmy, że jeśli nasza altana ma ściany, wówczas traktowana jest jako użytkowy budynek o przeznaczeniu gospodarczym. W takiej sytuacji altana musi być usytuowana w odległości minimum 4 metrów od granicy działki .

Jeżeli nasza altana nie będzie miała ścian, wówczas nie obowiązują nas już wyżej wymienione przepisy.