Mieszkańcy dużych miast coraz częściej poszukują nieruchomości do zamieszkania, które pozwolą im obcować z naturą i zielenią. Jest to niezwykle trudne w otoczeniu osiedli i biurowców.  Z uwagi na fakt, iż dla wielu przeprowadzka na wieś, poza miasto, nie jest możliwa, decydują się na zakup mieszkania na parterze, z przynależnym do nich niewielkim ogródkiem. Jak ciekawie zaaranżować małą powierzchnię zieleni? Podpowiadamy!

Mieszkanie na parterze z ogródkiem – czy warto?

Coraz więcej deweloperów ma w ofercie mieszkania na parterze z dostępem do ogródka. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim zieleń na wyłączność. Sprawia to, że oferta staje się nie tylko atrakcyjna, ale też wyjątkowo kusząca, nawet jeśli powierzchnia własnego ogródka wynosi tylko kilkanaście metrów kwadratowych. Nawet na tak niedużej przestrzeni można zorganizować miejsce do odpoczynku i relaksu, ale też biesiadowania z rodziną i znajomymi – wyjaśnia ekspert z Biura sprzedaży Osiedle Botanika. Co ważne – tego typu obszary są też bezpieczne dla najmłodszych domowników i ich pupili – zwierząt.

W większości przypadków ogródki te właściciele mogą zaaranżować według własnych upodobań. Zdarzają się sytuacje, że nie są one własnością mieszkańca, a jedynie oddane mu na użytkowanie wieczyste. Wówczas aranżacja musi odbyć się zgodnie z określonymi zasadami, wymaga akceptacji architekta i wspólnoty mieszkaniowej.

Jak urządzić małym przydomowy ogródek?

Ogródki znajdujące się tuż przy mieszkaniu są często wykorzystywane jako jego nieodłączna część. Sprawdzają się świetnie nie tylko latem, ale też wiosną i jesienią. Dla wielu są przedłużeniem salonu – to na ich terenie odbywają się spotkania towarzyskie, ale też mają miejsce zabawy od rana do nocy. W takim wariancie właściciel nie musi najczęściej martwić się o ogrodzenie – jest ono już postawione przez dewelopera. Powinien jednak zadbać o jego delikatne osłonięcie np. za pomocą wysokich roślin czy też mat bambusowych. Dodadzą one mieszkańcom odrobinę prywatności.

Obowiązkowo należy zadbać o trawnik. Ważne jest jego systematyczne podlewanie i koszenie, gdyż pozwala utrzymać go w pięknym, zielonym stanie. Koniecznie tuż przy wejściu warto zaaranżować taras. Potrzebny będzie podest drewniany, na którym stabilnie będą mogły zostać umieszczone krzesła ze stolikiem. Uzupełnieniem całości powinny być rabaty i krzewy. Niewielkie kwiaty warto umieścić nie tylko w donicach, ale też w ziemi, tworząc kolorowe kompozycje. W takim miejscu warto również zadbać o obecność ziół, wykorzystywanych na co dzień w kuchni. Całość powinno dopełnić oświetlenie, które umożliwia przebywanie na terenie ogródka również późną porą wieczorną.