Ogród to miejsce, w którym chcielibyśmy pozwolić sobie na relaks w pięknym otoczeniu. Aby przeżywać tak błogie chwile, musimy ten ogród najpierw urządzić – im bardziej według naszego smaku, tym lepiej. Co jednak zrobić, gdy nasz aktualny budżet nie pozwala na urządzenie z rozmachem naszego zielonego kawałka? Poznaj sposoby na tani ogród.

Tani ogród: plan działania

Pierwszym krokiem będzie narysowanie szkicu działki. W rysunku uwzględniamy absolutnie wszystkie szczegóły, łącznie z konturami domu, ścieżkami, chodnikiem czy murami oporowymi. Nie musimy zajmować się całym terenem od razu. Plan działania w ogrodzie możemy rozłożyć w czasie – czyli zająć się po kolei jego poszczególnymi częściami. W ten sposób budżet domowy nie zostanie aż tak obciążony, jak w przypadku realizacji całego planu w tym samym czasie. Co więcej, taki podział daje nam możliwość dbałości o szczegóły, na których ciężko się skupić gdy aranżujemy duży ogród. Warto również skonsultować się z ogrodnikiem – może dostarczyć nam nie tylko fachowej porady, ale i świeżych pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni.

Rośliny

Planując roślinność, najlepiej wybierajmy kwiaty, drzewa i krzewy, które są nam znane i dobrze przyjmują się na otaczającym terenie. W ten sposób mamy pewność, że to co zasadziliśmy, będzie się rozrastało. Jeżeli zależy nam, aby zapełnić krajobraz od razu, warto pomyśleć nad jak największymi sadzonkami drzew. Z drugiej jednak strony, w niektórych gatunkach, te początkowo mniejsze drzewka zazwyczaj szybciej rosną do wielkich rozmiarów. Na początek możemy posadzić mniej sadzonek niż efekt końcowy przewiduje. Umieszczamy wtedy rośliny w większych odległościach, a luki wypełniamy z czasem. Warto sadzić rośliny wieloletnie, a z czasem rozszczepiać je i wykorzystywać do wypełnienia miejsc pozostawionych wcześniej.

Ścieżki i dróżki

Chcemy również, by tanio kosztowało nas chodzenie po ogrodowych ścieżkach. Jednym z ekonomicznych rozwiązań jest wysypanie dróżek żwirem, najlepiej drobnym. Inną opcją jest wylanie ścieżki cementem lub ułożenie kostki brukowej. Powinniśmy natomiast unikać gładkich, okrągły kamieni, na których łatwo można się pośliznąć. Jak również tych niepozornych wystających ponad poziom – nie chcemy przecież potykać się we własnym ogrodzie.

Meble ogrodowe

Wygląd tarasu czy altany wymaga takiej samej uwagi jak sadzenie roślin – oba te widoki cieszą nasze oko. Dlatego musimy zaopatrzyć się w odpowiednie meble. Taniego zestawu ogrodowego, letniego stołu z krzesłami można poszukać w sklepach z meblami używanymi. Wybierzmy się również na wyprzedaże w ogrodniczych sklepach sieciowych – wraz z końcem sezonu ceny są znacznie niższe. Na korzyść wyjdzie nam również udekorowanie tarasu nie tylko kwiatami: świeczki, lampiony czy nawet pochodnie poprawią wystrój i atmosferę, szczególnie wieczorem. Wtedy możemy podziwiać nasze postępy.

Autor: Katarzyna Detmer

[avg] ([per]) [total] vote[s]