Każdy właściciel posesji marzy o tym, aby jego trawnik był ładny i zadbany. Wszak estetyczny wygląd podwórza świadczy poniekąd o nas samych. Spróbujmy zatem odpowiedzieć na pytanie – w jaki sposób pielęgnować trawnik, aby stał się on ozdobą naszego ogrodu?

Wybór odpowiednich mieszanek i nasion

Jeśli myślisz, że będziesz w stanie uzyskać efekt pięknej zielonej trawy, bez większego wysiłku, musimy Cię rozczarować. Niestety, zadbany trawnik wymaga sporej pracy. Przede wszystkim powinniśmy mieć jasną wizję tego, jakiego typu trawę chcemy posiać. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów nasion i mieszanek. Nie wszystkie z nich są przystosowane do zasiewu na przydomowych działkach, inne sprawdzają się dobrze wyłącznie w określonych warunkach środowiskowych. Wyboru należy zatem dokonać uważnie, najlepiej korzystając z fachowego doradztwa. Pomocą mogą służyć przedstawiciele renomowanych firm, takich jak np. przedsiębiorstwo AGRONAS z Koła w województwie wielkopolskim.

Koszenie trawnika

Przypuśćmy, że etap zasiewu trawnika mamy już za sobą. Jak zatem utrwalić jego świeży wygląd i zapewnić stały, harmonijny wzrost? Odpowiedź jest prosta – trzeba zadbać o właściwą pielęgnację. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczywiście koszenie. Regularne strzyżenie sprawia, że trawa rozkrzewia się i gęstnieje, pokrywając świeżą darnią całą powierzchnię trawnika. Gęsta trawa zapobiega natomiast rozwojowi chwastów i mchu. Można ją kosić właściwie w każdym momencie sezonu, chociaż ze względu na warunki atmosferyczne najlepiej robić to między marcem a listopadem. Niezwykle ważna jest też regularność – zadbany trawnik powinien być strzyżony średnio raz w tygodniu.

Nawadnianie

Aby trawa zachowała żywy, zielony kolor, powinna być dobrze nawodniona. Jest to szczególnie ważne w upalnych bezdeszczowych okresach, grożących suszą. Jedna ważna sprawa – trawnika nie wolno podlewać w pełnym słońcu! Dobrze robić to wieczorem, gdy temperatura jest nieco niższa. Nie należy tez przesadzać ze zbyt częstym nawadnianiem. Lepiej czynić to rzadziej, lecz bardziej obficie.

Napowietrzanie i nawożenie

Napowietrzanie czyli aeracja, to inny ważny zabieg pielęgnacyjny, jaki powinniśmy wykonać, chcąc uzyskać efekt pięknego trawnika. Wykonuje się go wiosną bądź też jesienią. W okresie września-października warto również przeprowadzić wertykulację. Polega ona na nacinaniu darni oraz usuwaniu obumarłych resztek organicznych. Wreszcie dochodzimy do innego, ważnego punktu – zadbania o odpowiednie nawożenie trawnika. Świeży nawóz wieloskładnikowy powinniśmy dostarczać co najmniej kilka razy w trakcie sezonu, rozsiewając go równomiernie na całym obszarze traw.

Inne prace porządkowe

Na właściwą pielęgnację trawnika składa się także szereg innych prac porządkowych. Aby nasza trawa zachowała estetyczny wygląd, powinniśmy regularnie usuwać z niej mchy i chwasty. Do ich likwidacji służą specjalne preparaty, choć niewielkie ilości niepożądanych zarośli możemy usuwać także ręcznie. Jesienią warto pamiętać o wygrabianiu spadających liści. Zimą nie możemy zaś pozwolić, aby na trawniku wytworzyła się trwała lodowa skorupa. Dzięki tak podjętym staraniom, a przede wszystkim naszej pracowitości, uzyskamy w pełni estetyczny trawnik, który zachwyci naszą rodzinę i znajomych.