Kwiaty sadzone w postaci cebulek są bardzo wdzięcznymi i pięknymi kwiatami. Nasze ogrody dzięki nim mogą stać się kolorowe już w lutym. Jednak zanim zabierzemy się za sadzenie cebulek kwiatowych, poznajmy kilka podstawowych zasad, jak to prawidłowo robić. Dzięki temu nasze kwiaty szybko i pięknie zakwitną zdobiąc nasze ogrodowe rabaty.

Jak wybrać cebulki kwiatowe? 

Jak mówią specjaliści z firmy Toraf, wybór odpowiednich cebulek kwiatowych ma ogromne znaczenie na proces wzrostu i kwitnięcia. Podczas zakupu cebulek kwiatowych zwróćmy uwagę na to, jak wyglądają. Zdrowa cebulka nie posiada żadnych przebarwień, śladów pleśni oraz uszkodzeń mechanicznych. Powinna być jędrna i bez miękkich w dotyku miejsc. W dodatku dobrze, jeśli cebulka nie zaczęła wypuszczać liści, ponieważ podczas sadzenia, możemy je uszkodzić. 

Od czego zacząć sadzenie cebulek kwiatowych? 

Jeśli już wybraliśmy kwiaty do ogrodu, odpowiednio przygotujmy dla nich miejsce. Po pierwsze zadbajmy o to, aby ziemia była przekopana i nie posiadała chwastów. Następnie możemy zacząć kopać dołek, w którym umieścimy cebulki. Powinien być on mniej więcej trzy razy głębszy niż wysokość cebulki. Oznacza to, że im większą mamy cebulkę, tym głębiej należy ją wsadzić do ziemi. W dodatku pamiętajmy, aby cebulki kwiatowe umieszczać korzeniem do dołu, a następnie możemy je zasypać ziemią. Zwróćmy również uwagę, aby nie sadzić cebulek zbyt blisko, ponieważ nie będą miały wystarczająco dużo miejsca, aby rosnąć.

Pielęgnacja

Kiedy cebulki są już posadzone, należy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji, która zapewni zdrowy wzrost. Ziemia, w której znajdują się cebulki kwiatowe, powinna być regularnie podlewana tak, aby nie dopuścić do przesuszenia. Jednak wystrzegajmy się zbyt częstego lub intensywnego podlewania, które może spowodować gnicie cebulek. Złotym środkiem jest utrzymanie ziemi lekko wilgotnej. W przypadku temperatury poniżej -5 stopni Celsjusza, należy zapewnić odpowiednią ochronę, poprzez obłożenie cebulek liśćmi lub też specjalnym materiałem. 

Kiedy wykopać cebulki kwiatowe? 

Jeśli posadziliśmy kwiaty, które kwitną wiosną, ich cebulki należy wykopać w okolicach czerwca i lipca. Pozostawienie ich w glebie może skutkować tym, że zostaną zarażone jakąś chorobą lub zjedzone przez szkodniki. Warto też wiedzieć, że wykopanie cebulek sprzyja ich regeneracji. Po wykopaniu cebulek kwiatowych umieszczamy je w ciemnym i suchym pomieszczeniu o temperaturze do 17 stopni. Aby mieć pewność, że nasz ogród pięknie zakwitnie, wybierajmy sprawdzone hurtownie i sklepy, które oferują cebulki kwiatowe najwyższej jakości. Takie hurtownie dbają o ich odpowiednie przechowywanie oraz najczęściej oferują cebulki pochodzące z własnych upraw. 

[avg] ([per]) [total] vote[s]