Wiosna kojarzy się z porządkami w ogrodzie, czyli sprzątaniem zniszczonego otoczenia ze śmieci czy usuwania i naprawiania uszkodzonych elementów małej architektury ogrodowej. Jakie prace należy wykonać w czasie wiosennych porządków?
Jak zadbać o trawnik?
Aby trawnik pięknie się prezentował, to należy właściwie o niego zadbać. Prace pielęgnacyjne trawnika należy rozpocząć od usunięcia z niego starych gałęzi i liści. Kolejnym krokiem jest wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego u wielu osób pojawia się pytanie: „kiedy wertykulować trawnik?”. Najlepiej jest tę czynność przeprowadzić, gdy temperatura powietrza przez co najmniej kilka dni będzie utrzymywała się powyżej zera. Po wertykulacji trzeba przeprowadzić aerację, która poprawi jakość gleby i sprawi, że trawa będzie lepiej rosła. Ostatnim elementem wiosennej pielęgnacji trawnika jest rozrzucanie piasku, który przyczynia się do intensywnego wzrostu trawy.
Pielęgnacja drzew i krzewów
Wiosna jest odpowiednim terminem na przeprowadzenie cięcia pielęgnacyjnego kilkuletnich iglaków, drzewek owocowych oraz krzewów, które kwitną w lecie i jesienią. Jest ono niezbędne do usunięcia starych, uszkodzonych i chorych gałęzi. Dobrze wykonane cięcie pielęgnacyjne poprawia kształt korony drzewa i zwiększa kwiatostan. Podczas cięcia należy skrócić gałęzie o ¾ długości. Wiosną warto przyciąć takie kwiaty jak m.in. pigwa, kalina, porzeczka.
Nawożenie jest bardzo ważnym elementem wiosennej pielęgnacji drzew i krzewów. Rośliny warto zasilać kompostem lub nawozem organicznym. Drzewa iglaste i różaneczniki, warto podsypać korą ogrodową.
Uwaga! Jeśli krzew kwitnie wczesną wiosną, to należy go przycinać dopiero po przekwitnięciu.
Jak dbać o drewno po zimie
W pielęgnacji ogrodu bardzo ważne jest wyczyszczenie i renowacja drewnianych elementów małej architektury ogrodowej, np. mebli czy elementów ogrodzenia. Drewno pod wpływem warunków atmosferycznych traci kolor, pęka, a nawet odkształca się. Dlatego tak ważne jest poprawnie wykonana i regularna konserwacja za pomocą odpowiednich środków ochronnych m.in. oleju, lakierobejcy i farby.
Przed przystąpieniem do konserwacji trzeba drewno dokładnie wyczyścić wilgotną ściereczką lub specjalnym środkiem. W kolejnym kroku należy za pomocą papieru ściernego usunąć starą farbę. Następnie za pomocą suchej szmatki usunąć pył i pomalować drewniane elementy wybranym wcześniej preparatem. Jeśli elementy zostały zaatakowane przez grzyba, to należy usunąć zniszczoną warstwę, a następnie zmienione miejsce pokryć impregnatem, a dopiero później lakierobejcą.
Przygotowanie ogrodu warzywnego
Właściwe przygotowanie gleby pod ogródek warzywny jest kluczem do dobrych plonów. Dlatego, zanim przystąpisz do siania i sadzenia warzyw, to powinieneś odpowiednio przygotować ziemię. Idealna gleba powinna mieć lekką i przepuszczalną strukturę. Musi być bogata w składniki pokarmowe, dlatego rok wcześniej jesienią należy przekopać ziemię z kompostem (będzie nam do tego potrzebny własny kompostownik). Dzięki temu wiosną gleba będzie idealna dla warzyw.
Wiosenne przygotowanie ogrodu jest pracochłonnym zajęciem, które warto wykonać dla lepszych plonów.