Dziś chcielibyśmy podzielić się z Państwem kilkoma cennymi wskazówkami, jak przedłużać trwałość ciętych kwitów, jak sprawić, aby dłużej cieszyły one nasze oczy, uroczo zdobiąc otoczenie mieszkania czy biura. Rady, jak sprawić, aby kwiaty dłużej stały w wazonie są skierowane zarówno do amatorów kwiatów jak i profesjonalnych hodowców i sprzedawców.

Cięte kwiaty – idealna dekoracja mieszkań i biur

Cięte kwiaty potrafią wyjątkowo atrakcyjnie ozdobić każde pomieszczenie, w którym się znajdują. To niesamowite, jak za sprawą kilku róż czy tulipanów nagle wokół nas robi się przytulnie i miło. Cięte kwiaty możemy kupić prawie wszędzie, nie tylko w kwiaciarniach, lecz także w supermarketach czy na ulicach. Przed zakupem radzimy ocenić, w jakim stanie są dane kwiaty, czy nie są zniszczone, przemarznięte czy zbyt mocno rozwinięte – wszystko to będzie miało wpływ na trwałość kwiatów oraz ich walory estetyczne.

Sposoby na przedłużenie trwałości ciętych kwiatów

Profesjonalni hodowcy i sprzedawcy ciętych kwiatów radzą, aby przede wszystkim nigdy nie urywać końcówek kwiatów, to bardzo źle na nie wpływa. Kwiaty należy delikatnie i równo przycinać. Radzimy podcinać końcówki kwiatów delikatnie pod kątem. Poza tym warto również po przyniesieniu kwiatów do domu odżywić je po przez podcięcie końcówki zanurzonej w wodzie (aby kwiat dłużej mógł stać w wazonie podetnijmy około 1 centymetr jego łodygi).

Kolejna cenna rada – często zmieniajmy wodę. Zaleca się, aby zmieniać wodę w wazonie nawet dwa razy dziennie. Ten zabieg sprawi, że w wodzie nie będą rozmnażać się szkodliwe bakterie i drobnoustroje.

Poza właściwym podcinaniem i częstym zmienianiem wody należy też zwrócić uwagę na temperaturę pomieszczenia, w którym znajdują się kwiaty. Zasadą jest, że wszystkie cięte kwiaty dłużej mogą stać w chłodniejszym otoczeniu. Nie mamy oczywiście na myśli temperatury poniżej 0 stopni. Poniżej prezentujemy najlepszą temperaturę dla poszczególnych ciętych kwiatów:

  • Frezja 4-6 stopni Celsjusza
  • Goździk 2-4 stopni Celsjusza
  • Lilia 1-2 stopni Celsjusza
  • Róża 1-3 stopni Celsjusza
  • Chryzantema 2-3 stopni Celsjusza
  • Storczyk 5-10 stopni Celsjusza

Inne polecane zabiegi

Poza tym, aby przedłużyć trwałość ciętych kwiatów, należy pozbyć się zbędnych liści. Nie znaczy to, że trzeba oberwać wszystkie liście, radzimy jednak, aby np. na róży zamiast 10 listków pozostało ich jedynie 5. Znacznie odciąży to roślinę. Warto również rozważyć stosowanie gotowych chemicznych odżywek dla kwiatów ciętych.