Altanka drewniana to perła w koronie każdego ogrodu. Za dnia jej uroczy design cieszy oko, a funkcjonalność służy zarówno domownikom jak i gościom. Problem zaczyna się po zmroku, kiedy w ogrodzie trudno się poruszać, a wewnątrz altany ogrodowej jest nieprzyjemnie. Ciepłe, letnie wieczory to jednak najlepsza pora na odsapnięcie po upalnym dniu i relaks z najbliższymi. Warto więc pomyśleć o tym jak zbudować altanę ogrodową z oświetleniem.

Jak zaprojektować altanę ogrodową z oświetleniem?

Na etapie planowania lokalizacji altanki z drewna, warto uwzględnić dostęp do energii elektrycznej. Mały ogród z altaną nie stanowi problemu – okablowanie można puścić zarówno od góry (jeśli altana ogrodowa jest w bliskiej odległości od elewacji) lub ziemią, za pomocą prostego przedłużacza. Jeśli jest taka możliwość, to warto właśnie w ten sposób lokalizować altany ogrodowe – dostęp do energii elektrycznej otwiera wiele możliwości zaaranżowania oświetlenia, a w razie potrzeby także podpięcia np. zasilania do laptopa, systemu nagłośnienia, ładowarki do telefonu itd.

Zobacz także: Altany ogrodowe Produktyogrodowe.pl

Altana ogrodowa – jak wykonać oświetlenie?

Zdecydowanie najwięcej uroku nadają altanie lampiony i diody w formie łańcuchów lub taśm LED. Dają miłe dla oka, przytłumione światło, które zapewnia przyjemny, intymny efekt, nie razi i nie męczy tak bardzo. Altanki z drewna przystrojone lampionami wyglądają jak z kolorowego katalogu, stają się wyjątkowym miejscem, pełnym uroku i gracji. Najlepiej rozwieszać oświetlenie pod sklepieniem zadaszenia, np. na haczykach lub z wykorzystaniem mocnej, przemysłowej taśmy klejącej. Doskonale nadają się do tego także wcześniej wspomniane taśmy LED, które idealnie można ukryć np. balustradzie altany ogrodowej, w krawędziach przy podłodze itd.

archogrodowa0.jpg

Jeśli nie posiadamy możliwości podciągnięcia energii elektrycznej w otoczenie altanki drewnianej, możemy skorzystać z akumulatorów lub odnawialnych źródeł energii. Altany drewniane to budowle biodegradowalne, przyjazne środowisku – wybierając rodzaj oświetlenia warto iść właśnie w tym kierunku. Przykładem jest wykorzystanie energii słonecznej do oświetlenia altanki z drewna. Pylony ogrodowe z panelami słonecznymi posiadają zdolność akumulacji energii, którą wykorzystuje się po zmroku – energooszczędne i ekologiczne zarazem.

Dodatkowe źródła światła w altanie ogrodowej

Podobnie jak w pomieszczeniu, oświetlenie drewnianej altanki dzieli się na główne oraz dodatkowe. Jeśli posiadamy już lampiony, taśmy i diody LED lub kinkiety ogrodowe, to wystarczy już tylko zadbać o odpowiedni klimat. W tym celu polecamy latarenki. Altanki drewniane wyglądają z nimi jak zaczarowane! Można skorzystać z latarenek, które pozwalają palić klasycznymi świeczkami (woskowymi), lecz są też na rynku modele z elektroniczną świeczką, zasilaną zwykłymi bateriami typu paluszki. Świece budują nastrój w altanie ogrodowej i dają dodatkowe światło np. na stole lub w okolicach schodów.

[avg] ([per]) [total] vote[s]