Ubolewasz nad tym, że masz zbyt mały ogród otaczający twój dom, a nie masz miejsca na rzeczywiste powiększenie go? Nie martw się! Pomyśl o powiedzeniu: Jak cię widzą, tak cię piszą i uwierz w nie. Istnieje bowiem kilka prostych i mało pracochłonnych sztuczek, które optycznie powiększą twoją małą przestrzeń ogrodową. Dzięki odpowiedniemu zasadzeniu roślin wokół domu, uniemożliwieniu zobaczenia końca ogrodu, właściwemu rozplanowaniu w nim dróg i ścieżek czy właściwemu operowaniu barwą i kontrastem uzyskasz optyczne wrażenie dużo większego ogrodu. Nie wierzysz, że to aż tak proste? Zatem wypróbuj w swoim ogrodzie poniższych trików:

Zróżnicowanie wysokości drzew i krzewów

Na lekcjach plastyki uczyli cię zapewne o perspektywie i o tym, że im coś jest mniejsze tym dalej zdaje się od nas znajdować, a gdy coś jest większe, wydaje się być blisko. Nawiązując do tej podstawowej wiedzy, złudzenie większego ogrodu możesz uzyskać dzięki stopniowemu, konsekwentnemu zmniejszaniu się wysokości drzew w miarę oddalania się od domu. W myśl tej zasady obok domu posadź wysokie drzewa (jeżeli takie masz lub planujesz mieć w swoim ogrodzie) oraz najwyższe z twoich roślin.

Pamiętaj przy tym, o dwóch rzeczach. Po pierwsze, o tym, aby nie sadzić dużych drzew w pasie brzeżnym ogrodu, gdyż zmniejszy to wizualnie twój ogród. Jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji, posadź natychmiast obok nich niskie krzewy. Po drugie, sadząc wysokie rośliny blisko domu, zwróć uwagę na to, że będą one stale rosły, dlatego musisz zachować odpowiednią odległość sadzonek od ścian.

Pamiętaj! Niższą roślinność powinieneś posadzić przed wyższymi roślinami. W ten sposób zapewnisz im dostęp do słońca, a poprzez to prawidłowy ich rozwój.

Usunięcie granic ogrodu

Kolejnym sposobem na wizualne powiększenie ogrodu, jest takie zaprojektowanie przestrzeni w nim, aby niemożliwe było ujrzenie jego końców. Jest to możliwe nawet wówczas, gdy granicą ogrodu jest ściana budynku! Musisz tylko tak ją wykorzystać, jakbyś ją tam celowo umieścił. Uczyń z niej jedną ze ścian altany ogrodowej, przymocuj do niej element wody albo, co jest w Polsce rzadko spotykane, namaluj na niej rzekome przejście do dalszej części ogrodu. Takie malarstwo iluzoryczne jest bardzo skuteczną formą optycznego powiększenia przestrzeni.

Kiedy granicę ogrodu stanowi ogrodzenie lub płot, masz znacznie ułatwione zadanie. Musisz je tylko zasłonić roślinnością. Schowaj je za krzakami albo posadź na nich pnącza. Pamiętaj jednak, by nie używać do ukrywania ogrodzeń wysokich drzew, które rosnąc na granicach działki, optycznie ją zmniejszają. Kiedy już tam rosną, posadź obok nich dużą ilość niższych drzewek i krzewów. Zagęszczenie roślinności na końcu ogrodu da złudzenie, że ciągnie się on jeszcze dalej.

Świetny efekt znikania końca ogrodu daje także, gdy nie widać ogrodzenia, powtórzenie w twoim ogrodzie roślin porastających sąsiednie działki. Daje to wizualny efekt wychodzenia roślinności poza twoją działkę i w konsekwencji złudzenie dużej, tak samo zorganizowanej przestrzeni.

Gra barwą

Kolory, które mają rośliny i przedmioty w twoim ogrodzie, również są ważne dla postrzegania odległości i manipulowania nią. Pamiętaj, aby barw intensywnych (np. czerwony, żółty) używać bezpośrednio obok domu, gdyż powiększają przedmioty, skracając optycznie przestrzeń. Kolory chłodne (niebieski, różowy, fioletowy, szary), pomniejszające optycznie przedmioty, powinny być użyte na granicy ogrodu, gdyż zdają się oddalać od obserwatora.

Prócz nasycenia, dla wizualnego powiększenia ogrodu, znaczenie ma także jasność barw. Jasne kolory optycznie powiększają bowiem przedmioty i powierzchnie, dlatego też rabatki i klomby o jasnym ubarwieniu wizualnie zwiększą rozmiar twojego ogrodu. Natomiast kolory takie jak czerwień, fiolet, brąz czy czerń spowodują jego znaczne, optyczne zmniejszenie. Warto o tym pamiętać i drzewa, stopniowo zmniejszające się w miarę oddalania się od twojego domu, rozjaśnij najlepiej jasną barwą kwiatów – w ten sposób uzyskasz wrażenie przestrzeni.

Manipulowanie wielkością liści

Aby optycznie powiększyć swój ogród, możesz wykorzystać kształt rosnących w nim roślin. Jeżeli pragniesz uzyskać wrażenie powiększenia się go, najlepiej zasadź roślinność z dużymi liśćmi obok domu, a potem w miarę oddalania się od budynku zasadzaj rośliny z coraz mniejszymi i delikatniejszymi liśćmi. Duże liście skupiają bowiem na sobie uwagę i wzrok obserwatora, zatem, gdy będą umiejscowione przy krańcu ogrodu, przybliżą go optycznie, a przez to zmniejszą wizualnie przestrzeń. Natomiast małe listki nie zwracają na siebie uwagi, rozpraszając światło, wydają się być umiejscowione dużo dalej niż w rzeczywistości. Rosnąc przy ogrodzeniu, wizualnie oddalą je zatem od obserwatora, zwiększając pozornie teren zajmowany przez twój ogród.

Odpowiednie rozplanowanie dróg i ścieżek

Zadbaj o to, aby wszelkie drogi i ścieżki dojazdowe, a także te w twoim ogrodzie miały nieregularne, wygięte kształty. Użycie linii prostych wizualnie zmniejszy długość i szerokość działki. Zapamiętaj! Na łukach ścieżek najlepiej zasadź nietypowe rośliny, które wzbudzą zainteresowanie i przyciągną wzrok obserwatorów, odciągając ich od patrzenia w innych kierunkach.

Pamiętaj także o wykorzystaniu sztucznej perspektywy… Przy projektowaniu ogrodu uwzględnij złudzenie odległości, jakie da stopniowe zwężanie się dróżek czy też łagodne obniżanie się terenu w miarę oddalania się od twojego domu. Efekt będzie znacznie lepszy, gdy oddalające się końce ścieżki nie tylko będą węższe, ale też znikną wśród roślinności.

Wzrok oszukasz także przez podwyższenie krawędzi trawnika i zakomponowanie ich piętrowo ułożoną roślinnością lub zasadzenie na ich brzegach wyższych i trochę ciemniejszych roślin niż te stanowiące darń.

Dodatkowo zwróć uwagę na wzór nawierzchni ogrodu. Jeżeli posiadasz wąską działkę, wyłóż ją po szerokości rzędami prostokątnych płyt – ogród wyda się szerszy. Natomiast, gdy takie płyty ułożysz w rzędy podłużne, ogród wyda się dłuższy.

Jak widzisz, mając mały ogród, możesz w prosty sposób powiększyć go wizualnie. Wystarczy dobry projekt, racjonalnie wykorzystujący niedużą przestrzeń – jego wykonanie możesz zlecić profesjonaliście albo sam wykorzystać kilka podanych wyżej sztuczek. W konsekwencji cieszyć się będziesz dużo większym w twoim odczuciu
ogrodem, pomimo nie zwiększenia się w rzeczywistości zajmowanej przez niego przestrzeni.

Autor: Anna Jaroszewicz

Rate this post