Małe iglaki zwane tez iglakami karłowatymi są idealnym rozwiązaniem w małych ogródkach, a także pięknym elementem dekoracyjnym.

Czym charakteryzują się iglaki karłowate?

Przede wszystkim odmiany tych iglaków wolno rosną, ich rozrost nie przekracza 20 centymetrów na rok. Po 10 latach nie powinny osiągnąć więcej niż 3 metry w wysokości i szerokości. Warto też dodać, że nie rozprzestrzeniają się zbytnio. Ich niebywałą zaletą jest również dużo różnych odmian.

Kilka przykładów iglaków karłowatych

Jodła balsamiczna – jest to wolno rosnący, płaski krzew charakteryzujący się ciemnymi zielonymi igłami, które nierzadko mylone są z liśćmi. Rośnie do około 20 cm w okresie 10 lat.

Jodła grecka – ten iglak osiąga wzrost do około 1 metra i idealnie zdobi każdy ogród swymi krótkimi ciemnozielonymi igiełkami.

Jodła kaukaska – bardzo niski krzew, nieprzekraczający 20-30 centymetrów. Ma charakterystyczne jasnozielone igły.

Cyprysik biały – ten mały iglak osiąga wzrost do 2 metrów i szerokość do 1 metra, ma niebiesko-zielone listki. Najlepiej rośnie na żyznej i niewapiennej glebie.

Świerk biały – należy go sadzić w kwaśniej glebie. Urośnie do mniej więcej 1 metra wysokości. Jego igły są koloru niebieskiego.

Zaletą małych iglaków jest to, że możemy je wygodnie podcinać, nadając im przy tym oryginalne kształty.