Kroton to jedna z najbardziej dekoracyjnych roślin pokojowych. Liczba odmian o najróżniejszych kształtach i zestawieniach kolorystycznych jest ogromna. Kroton pochodzi z tropikalnej Indonezji i Polinezji. Dlatego wymaga dużo ciepła i wilgotnego powietrza. Uprawa krotonu nie zawsze się udaje i niektóre osoby traktują roślinę jako jedynie roślinę sezonową.

Wygląd rośliny

Liście krotonu, zależnie od odmiany, mogą być wąskie, szerokie, podobne do liści dębu, a także spiralnie skręcone. Ich barwa jest różnorodna i niespotykana u innych roślin. Starsze rośliny mogą zakwitnąć wiosną lub latem, ale ich niepozorne białe kwiaty są mało ozdobne.
Stanowisko dla krotonu

Kroton najlepiej rośnie na parapecie okna zachodniego lub południowego. Można go też trochę odsunąć od okna, ale tylko w bardzo jasne miejsce. Bardzo dobrze czuje się w kuchni, gdzie zazwyczaj wilgotność powietrza jest wyższa niż 18-20 stopni Celsjusza. Kroton nie lubi dużych wahań temperatury. Gdy jest zimno, niższe liście opadają. Roślina potrzebuje dużo światła, ale słońce może przez szybę poparzyć jej liście. Zbyt mało światła powoduje zaś złe zabarwienie liści.

Podłoże

Najlepsza jest uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej z dużą domieszka torfu.

Pielęgnacja i podlewanie

Utrzymujemy umiarkowaną i równomierną wilgotność podłoża. Nie dopuszczamy do zalewania i przesuszania bryły korzeniowej. Niedobór wody w podłożu objawia się zwisaniem najmłodszych liści. Kroton lubi wilgotne powietrze, dlatego musimy go często zraszać. W zbyt suchym powietrzu dolne liście opadają.

Przesadzanie

Młodą roślinę przesadzamy co roku, starszą raz na 2-3 lata. Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną. Na dno pojemnika z ziemią sypiemy warstwę drenażu. Kroton lubi trochę za ciasną doniczkę.

Rozmnażanie

Kroton rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych lub przez odkłady powietrzne.

Choroby i szkodniki

Roślinę atakują przędziorki, wełnowce i wciornastki.