W dzisiejszym cyklu porad ogrodniczych chcemy polecić Państwu hodowlę frizei. Jest to łatwa w uprawie roślina doniczkowa.

Frizea – pochodzenie

Roślina pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej. Osiąga wysokość do 50 centymetrów i z powodzeniem może być ozdobą naszych mieszkań. Roślina rośnie wolno.

Najlepsze stanowisko

Frizea lubi miejsca jasne i pół cieniste. Wymaga wysokich temperatur, także zimą (temperatura nie może spaść poniżej 18 stopni Celsjusza). Roślinę należy ustawić na parapetach od wschodu, zachodu lub północy domu. Ładnie wygląda przytwierdzona do konara i tak umieszczona w ogrodzie zimowym. Jako kwitnącą ozdobę możemy ja postawić w dowolnym kącie mieszkania.

Jak ją pielęgnować?

Podłoże rośliny powinno być lekko wilgotne. Aby utrzymywać stałą jego wilgotność, zaleca się owinąć dolną część rośliny mchem torfowcem. Często zraszamy, a zimą ograniczamy podlewanie. Nie należy moczyć kwiatostanu. Podlewamy wyłącznie miękką wodą.

Jak nawozić roślinę?

Raz na dwa tygodnie podlewany roztworem nawozów mineralnych o niskim stężeniu.

Rozmnażanie

Rozmnażać roślinę należy przez oddzielanie większych odrostów. Roślinę tę, uprawianą z odrostów, przesadzamy co dwa lata.

Choroby i szkodniki

Przy tej uprawie choroby ani szkodniki nie występują.

Uwaga

Roślina zawiera trujące alkaloidy, należy uprawiać ją w koszykach dla epifitów lub w donicach z torfem.

Frizeę możemy potraktować jako roślinę sezonową i gdy po kwitnięciu zaczną usychać jej liście, wyrzucić. Możemy też uprawiać ją dalej, a raczej nie ją, lecz odrosty pojawiające się z boku rozety głównej. Wtedy należy przyciąć przekwitnięty kwiatostan, chociaż sama rozeta liściowa też wygląda atrakcyjnie. W tym wypadku dobrze jest też przesadzić odrosty do nowego podłoża. Na dnie doniczki należy ułożyć drenaż węgla drzewnego. Odrosty możemy oddzielić dopiero wtedy, gdy osiągną połowę wielkości rośliny matecznej.