Difenbachia, której ozdobą są liście o efektownym jaśniejszym rysunku na ciemnym tle, przywieziona została z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej. W tej chwili wybór difenbachii w kwiaciarniach jest tak duży, że każdy z łatwością znajdzie dla siebie odpowiednią roślinę. Jeżeli mamy dużo miejsca w mieszkaniu, to warto kupić odmianę silnię rosnącą. Jeżeli nie mamy miejsca, to wybieramy odmianę wolniej rosnącą i bardziej krzewiastą.

Difenbachia w mieszkaniu żyje wiele lat i jest bardzo atrakcyjna. Wielkość rośliny zależy od odmiany. Gatunki najsilniej rosnące dorastają do 150 centymetrów wysokości. Inne gatunki jedynie do 40-60 centymetrów. Rośliny często zakwitają w mieszkaniach, ale ich kwiaty są mało atrakcyjne. Poza tym kwiaty hamują wzrost rośliny.

Najlepsze stanowisko

Difenbachia najlepiej czuje się na parapecie okna wschodniego lub północnego. Odmiany, których liście mają przewagę koloru zielonego powinniśmy umieszczać w pobliżu okna wschodniego. Odmiany o jasnych liściach muszą stać blisko okna w pokoju z dużą ilością światła. Duże rośliny czują się dobrze same, ale difenbachia toleruje towarzystwo innych roślin. Najlepsza temperatura dla rośliny to 18-22 stopnie Celsjusza.

Pielęgnacja i podlewanie difenbachii

Difenbachia wymaga wysokiej wilgotności powietrza, szczególnie w wysokich temperaturach. Roślinę regularnie zraszamy. Od marca do września podlewamy obficie i często ( =2 razy w tygodniu). Podłoże powinno być stale wilgotne. Od listopada w okresie zimy podlewamy rzadziej – raz na 7-8 dni.