Anigozantus nazywamy też kangurzą łapą. Jako roślina doniczkowa uprawiana jest w naszym kraju od niedawna. Kwiaty tej rośliny mają niezwykle oryginalny i egzotyczny wygląd. Wyhodowane specjalnie do mieszkań niskie odmiany mają żółte, pomarańczowe lub zielonkawo zabarwione kwiaty pokryte delikatnymi włoskami. Roślina ta rośnie wolno, stopniowo rozrastając się wszerz.

Optymalne stanowisko

Najlepsze miejsce w mieszkaniu to parapet okna zachodniego lub południowego. W ciepłe lato roślinę możemy wystawić na balkon lub taras w miejsce osłonięte od wiatru. Przez cały roku roślina ta musi mieć dużo światła. Dobrze rośnie w pełnym słońcu lub w miejscu oświetlonym światłem rozproszonym. Roślina ustawiona w miejscu zbyt ciemnym, traci zwarty pokrój, nie zakwita i powoli zamiera.

Jak podlewać anigozantus?

Wiosną i latem podlewamy obficie, nie dopuszczając do przeschnięcia podłoża. Roślina jednak nie może stać w wodzie. W okresie zimowym podlewanie bardzo ograniczamy. Roślina ta lubi suche powietrze, dlatego nie należy jej zraszać.

Jak nawozić?

Roślinę zasilamy od marca do sierpnia raz na 3 tygodnie. Jeżeli kwitnie, bardzo obficie nawozimy ją wtedy nawozem o niskim stężeniu (połowa zalecanej dawki na opakowaniu).

Kilka słów o podłożu

Najlepsze podłoże to uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej z dodatkiem gliny.

Jak przesadzamy anigozantus?

Roślinę przesadzamy wiosną i tylko gdy jej mięsiste korzenie przerosną całą doniczkę. Roślina uprawiana w zbyt dużej doniczce wypuszcza mniej pędów kwiatostanowych. Pędy po przekwitnięciu usuwamy u nasady.

Rozmnażanie

Roślinę tę rozmnażamy z nasion lub przez podział.

Choroby i szkodniki

Anigozantus bywa atakowany przed przędziorki. W takim wypadku liście zmywamy gąbką nasączoną wodą z kilkoma kroplami płynu do naczyń. Jednak silnie zaatakowaną roślinę wyrzucamy.