Trawnik nazywany jest wizytówką każdego ogrodu. Nie bez powodu więc każdy, komu zależy na nienagannej prezencji posiadłości, marzy o bujnej, zdrowej i soczyście zielonej murawie. Kluczem do uzyskania pożądanego efektu jest odpowiednia pielęgnacja, o której wiele osób często zapomina. W artykule opisujemy, jak dbać o trawnik w ogrodzie, aby zachwycał swoim wyglądem i funkcjonalnością!

Pielęgnacja trawnika krok po kroku

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika jest niewątpliwie koszenie. Warto dostosowywać jego tryb do pory roku: wiosną oraz podczas ostatniego jesiennego koszenia należy ściąć trawę na wysokość 3cm, a latem oraz w okresie jesienno-zimowym – 5cm. Jeśli jednak Twoja murawa jest świeża, pozwól jej wyrosnąć do ok. 10cm, a następnie stopniowo skracaj jej wysokość do ok. 6cm. Pamiętaj, że trawa powinna być ścinana regularnie. Częstotliwość koszenia dostosuj do tempa wzrostu trawy, a w okresie, w którym jest ono wyjątkowo intensywne, korzystaj z kosiarki minimum raz w tygodniu.

Każdy trawnik wymaga także regularnego nawadniania. Podczas największych upałów podlewaj trawę co 2-3 dni, najlepiej rano bądź wieczorem. Nie zapominaj także o nawożeniu! Nawozy do trawy stosuje się minimum 2 razy w roku. Dopasuj typ preparatu do pory roku – nawozy wiosenne powinny być bogate w azot, który pobudza wzrost roślin, natomiast jesienne w fosfor, który skutecznie wzmacnia rośliny. Warto pamiętać także o odświeżaniu trawnika po każdej zimie, a także o wertykulacji, czyli wykonaniu pionowych nacięć darni, co pomaga w pozbyciu się obumarłych resztek roślin. Dodatkowo możesz przeprowadzić napowietrzanie trawnika, zwane także aeracją.

Jak wybrać odpowiednią mieszankę traw?

Warto podkreślić, że na wygląd i funkcjonalność trawnika wpływa także wybór odpowiedniej mieszanki traw. Jak mówi ekspert z firmy Rolimpex, która oferuje wysokojakościowe materiały siewne:

Istnieje wiele gatunków traw, które różnią się od siebie m.in. wymaganiami siedliskowymi, tempem wzrostu, odpornością na zadeptywanie i wreszcie: wyglądem. Wybór mieszanki trawnikowej nie powinien więc być przypadkowy – warto przed zakupem przeanalizować wszystkie te czynniki.

Pierwszym aspektem, który należy rozważyć przed wyborem mieszanki traw, jest funkcja, jaką ma spełniać trawnik. Wyróżnia się m.in. trawy dekoracyjne, rekreacyjne, sportowe lub uniwersalne. Przykładowo jeśli zamierzasz korzystać z niego intensywnie, jesteś rodzicem lub właścicielem zwierząt – wybierz trawnik rekreacyjny. Zwróć uwagę również na to, czy trawa przeznaczona jest do obszarów zacienionych, czy nasłonecznionych. Wszystko to z pewnością pomoże Ci w uzyskaniu efektu pięknego, gęstego i funkcjonalnego trawnika.

Rate this post