Jak założyć idealny trawnik? Jak krok po kroku sprawić, aby murawa przed naszym domem cieszyła oko żywa zielenią?

Przepis na idealny trawnik

Po pierwsze, należy zdać sobie sprawę, że ważnym aspektem idealnego trawnika jest żyzna i wartościowa gleba. Jeżeli ziemia w naszym ogrodzie jest słabej jakości, należy ją użyźnić (użyjmy do tego kompostu, obornika lub gotowych odżywek na bazie substancji chemicznych – takie odżywki możemy zakupić w sklepach ogrodniczych).

Zanim zaczniemy siać trawę, musimy rozważyć jaki gatunek będzie dla nas najlepszy. Warto zakupić mieszankę dobrej jakości nasion. W sklepach ogrodniczych sprzedawcy z pewnością będą służyć nam cenną radę.

Trawnik – krok po kroku

Gdy już przygotujemy ziemię oraz zakupimy odpowiednie nasiona, możemy zacząć siać trawnik.

Nasiona trawy możemy siać ręcznie lub za pomocą specjalnych maszyn. Ziarna trawy rozsiane na glebie należy przykryć cienką warstwą żyznej ziemi. Pamiętajmy, że ziemia powinna być dość mocno wilgotna. Ostatnim etapem będzie ugniatanie ziemi. Możemy wykonać to przez udeptanie ziemi własnymi nogami. Jeśli jednak mamy do ugniecenia duży fragment gruntu, lepiej użyć do tego maszyn.

Kiedy siać trawnik?

Najlepszym momentem na zasianie trawnika będzie czas późnej wiosny, tj. przełom kwietnia i maja albo koniec lata, czyli sierpień-wrzesień.

Pielęgnacja trawnika

Aby nasz trawnik rósł szybko i zdrowo, warto do jego pielęgnacji stosować gotowe odżywki. W czasie suszy starajmy się nie zapominać o jego podlewaniu. Poza tym regularnie go podcinajmy.