Do świąt Bożego Narodzenia wydaje się być jeszcze dużo czasu, zanim jednak się obejrzymy, sklepy już zostaną udekorowane w mikołaje, lukrowe laseczki, wełniane skarpety i świąteczne iglaki. Co roku stajemy przed tym samym trudnym wyborem: drzewko sztuczne czy prawdziwe? Z pewnością za każdą z tym dwóch opcji opowie się wiele osób. Ubieranie w świąteczne ozdoby często kojarzy się z brakiem ekologii, jednak wcale nie musi tak być. Zdecydujmy się po prostu na zakup drzewka z korzeniami, wówczas po świętach takie drzewko będziemy mogli zasadzić w ogrodzie lub na działce.

Jakie drzewko kupić?

Sprzedawcy świątecznych iglaków oferują nam drzewka cięte i te niestety nie postoją u nas zbyt długo. Nie będziemy tez mieli możliwości zasadzić ich w ziemi po świętach. Możemy kupić drzewko w donicy w korzeniami, jego transport może być trochę trudny ze względu na dużą wagę, ale taki iglak może cieszyć oko znacznie dłużej.

Jaki gatunek wybrać?

Co kraj to obyczaj. W wielu domach królują małe sosenki czy świerki, my jednak chcielibyśmy polecić dwa konkretne gatunki: sosnę czarną i świerk serbski.

Sosna czarna nie ma dużych wymagań hodowlanych. Lubi suchą i wapienną glebę. Jest odporna na działanie zanieczyszczeń. Ma duże, sztywne i ciemnozielone igły.

Świerk serbski ma krótkie i wygięte gałązki. Jako choinka będzie wyglądać bardzo atrakcyjnie ze względu na wąską budowę. Idealnie dopasujemy świerk na wymiarów nawet nie dużego pokoju.

Pamiętajmy, że nasze drzewko nie powinno stać zbyt blisko kominka czy kaloryfera, dzięki temu dłużej będzie wyglądać świeżo i kwitnąco. Nie zapominajmy tez o regularnym podlewaniu.