Kaktusy zwykle kojarzą się nam z rośliną dla leniwych domowników, nie wymagają dużej ilości pracy, nie trzeba pamiętać o ich podlewaniu itp. Warto jednak zauważyć, że te oryginalne dla naszej części świata rośliny mogą być interesującą ozdobą naszego domu czy mieszkania.

Zastosowanie kaktusów

Kaktusy od wielu, wielu lat idealnie sprawdzają się jako rośliny ozdobne, jednak ich zastosowanie jest znacznie bogatsze. Kaktusy bowiem mają również znaczenie lecznicze, napary i medykamenty z wyciągu kaktusa stosuje się min. w leczeniu cukrzycy czy zapalenia stawów. Kaktusy znalazły też zastosowanie w kuchni, jadalne są np. opuncje figowe czyli owoce kaktusa.

Odmiany hodowlane kaktusa

Obecnie hodowcy znają około 2000 odmian kaktusa, jest to naprawdę imponujący wynik, nawet w świecie roślin. Odmiany, które szczególnie Państwu polecamy to :

  • Astrophytum myriostigma – jest naprawdę łatwy w hodowli, nie wymaga nawożenia i odżywek, lubi słońce i nieczęste podlewanie, dorosła roślina posiada żółte kwiaty.
  • Echinocactus grussoni – charakteryzuje się ciekawym, kulistym kształtem, może osiągnąć wzrost nawet do 130-150 centymetrów.
  • Rebutia senilis – ceniony i popularny kwiat doniczkowy, lubiany głównie ze względu na urokliwe, czerwono- pomarańczowe kwiaty.

Zasady uprawy kaktusów

Kaktusy to rzeczywiście nie zbyt wymagające rośliny, oczywiście zasady utrzymania poszczególnych odmian nieco się od siebie różnią, ale ogólne zasady pozostają bez zmian. Zasada nr 1 w hodowli kaktusów brzmi – dużo słońca. Kaktusy wprost uwielbiają mocno nasłonecznione przestrzenie. Słońca dla tych roślin nigdy dość – pamiętajmy, że stan naturalny dla tych roślin to słoneczne i gorące prerie. Zasada nr 2 brzmi – umiarkowane podlewanie. Polecamy podlewać kaktusy raz na 3 tygodnie. Nie nadużywajmy tez odżywek, możemy oczywiście ich używać, ale nie częściej niż dwa razy do roku.

[avg] ([per]) [total] vote[s]