Hodowla iglaków jest bardzo modna. Drzewa są bardzo atrakcyjne przez cały rok i wzbogacają kolorystyką nasz ogród. Można stworzyć niebanalne kompozycje i nieco ubarwić smutny krajobraz. Dzięki iglakom.

O iglakach

Drzewa iglaste mają swój urok. Nieco inny od drzew liściastych. Drzewkiem bożonarodzeniowym jest choinka (iglak), którą pięknie przystrajamy. Bogactwo gatunków drzew iglastych powoduje, że są ogrody gdzie zdecydowana większość drzew do iglaki. Należą to typu nagonasiennych. Specjaliści wyróżniają aż 600 gatunków. Wiele ich cech składnia ludzi do tworzenia ogrodów iglastych. Przewyższają często typ gatunków okrytonasiennych. Produkują szyszki, które są inspiracją artystów do tworzenia różnych dzieł. Bardzo popularne w wielu kręgach jest szyszko-zdobnictwo. W przeciwieństwie do gatunków liściastych mają jedną wielką zaletę. To zimozieloność. Cieszą nasze oczy tak samo latem, jak i w zimie. Podstawowymi gatunkami są sosna oraz cis. W aranżacji ogrodu doskonale dokomponują się do każdego otoczenia.

Hodowla

Najlepszym podłożem dla iglaków jest gleba kwaśna lub przynajmniej trochę kwaśna. W celu stworzenia dobrych warunków można zastosować kwaśny torf. Przed posadzeniem drzewa należy dokładnie zadbać o stan gleby. Iglaki podobnie jak drzewa liściaste są narażone na różne choroby. W przypadku lekceważenia pielęgnacji stan ryzyka jest jeszcze większy. Nie można przesadzić z wodą. Nadmiar wilgoci przyczyni się do powstania grzybów lub innych organizmów pasożytniczych. Należy przemyśleć wybór odpowiednich gatunków do ogródka. Pamiętaj, że nie wszystkie iglaki są odporne na choroby. Część gatunków to bardzo wrażliwe drzewa, które słabo radzą sobie z przystosowaniem do nowego środowiska. Niezależnie od typy drzew jakie zamierzasz posadzić zadbaj o dobre warunki. Jeżeli chcesz posadzić iglaki w pobliży obszarów przemysłowych zrezygnuj z tego. Twoje drzewka mogę tego nie przetrwać. Za wrażliwe iglaki na sto procent uschną. Nie popadajmy jednak w rozpacz. W gruncie rzeczy iglaki są mało wymagające. Dbałość o ich stan jest gwarancją sukcesu. Zadbaj o nawożenie drzew. Dostarczaj im makroelementów takich jak magnez, fosfor, potas, azot. Tak samo istotne są mikroelementy takie jak cynk, żelazo czy miedź. Najważniejsze, aby gleba nie była zbyt wilgotna lub zbyt sucha. Jeśli posiadasz zwierzęta ( kota lub psa) pamiętaj, że ich mocz może poważnie zaszkodzić iglakom.