Wszyscy kochamy grillowanie. Gdy tylko zaczyna się sezon, zapach grillowanych przysmaków czuć niemal wszędzie. Jeśli mamy do tego warunki, w naszym ogrodzie możemy urządzić specjalne miejsce do grillowania i spotkań z bliskimi. Odtąd będziemy mogli rozpalać grilla, zanim oficjalnie rozpocznie się sezon grillowy.

Przestrzeń

Najprostszym rozwiązaniem jest zwykła ogrodowa altana. Najczęściej altanę możemy kupić gotową w sklepie. Altany są zadaszone, otoczone rabatą, którą dekorujemy pnącymi kwiatami. W środku altany ustawiamy stół z ławkami albo krzesłami oraz montujemy latarnie ogrodowe. Pojawia się prawdziwa zagwozdka: gdzie umieścić grill? Zwykle w takim układzie grill umieszczamy w pobliżu altany. Jeśli altana znajduje się w głębi podwórka i jest oddalona od domu, raczej nie umieszczajmy grilla przy samym domu – to pozwoli osobie grillującej być przez cały czas w towarzystwie gości. Oczywiście mowa jest o grillu ustawionym na stałe – te przenośne pozwalają na pełną swobodę.

Inną przestrzeń stworzymy, decydując się na grill na kamieniu, w formie pieca kamiennego. Stawiane są zwykle przy samej ścianie domu albo w specjalnie przygotowanej do tego przestrzeni. Wtedy grill jest częścią pełnej kompozycji. Do tak przygotowanego miejsca prowadzi ścieżka kamienna otoczona rabatkami kwiatowymi i latarenkami. Na końcu ścieżki tworzymy plac otoczony niskimi ściankami z kamienia oraz ławkami pod tymi ściankami z tego samego materiału. W punkcie centralnym znajduje się grill oraz kamienny blat, który zastąpi normalny stół, a będzie wykorzystany w formie szwedzkiego bufetu. Żeby dodać pikanterii, rozwieśmy grill nad ogniskiem – jedno rozwiązanie da nam wówczas dwie atrakcyjne możliwości.

Wykończenie

Zadbajmy o roślinność, która upiększy miejsce. Dobrze, jeśli wokół rośnie trawa, na której możemy odpocząć. Sama wyznaczona przestrzeń powinna być wykonana z kostki brukowej czy kamienia. Istotnym elementem jest również dach, nawet prowizoryczny, rozkładany w razie potrzeby, co pozwoli grillować także w czasie deszczu, a zmiany pogodowe nie będą zmieniały naszych planów. Dzięki temu zawsze będziemy mogli cieszyć się spotkaniami przy grillu.

[avg] ([per]) [total] vote[s]