Stojąca w ogrodzie kamienna konstrukcja porośnięta zielonymi roślinami i barwnymi kwiatami to ozdoba niemająca sobie równych. Łatwy w utrzymaniu, dekoracyjny we wszystkie pory roku ogródek skalny sprawi, że roślinne barwy kontrastując z szarością kamieni, wydadzą się piękniejsze i znacznie żywsze. Warunek jest jeden – właściwe umiejscowienie go.

Niezależnie od rozmiaru, sposobu ukształtowania czy zasadzonych roślin, ogródek skalny nieodpowiednio umieszczony będzie szpecił nasz ogród zamiast być uatrakcyjniającą go ozdobą. Zatem na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając najlepsze miejsce na ogródek skalny?

Gleba

Ogródek skalny powinien być pełen przepuszczalnej i próchniczej gleby. Przepuszczalność jej jest istotna z racji na umożliwienie odprowadzania nadmiaru wody, zaś jej żyzność pozwala na uprawę wybranej przez nas roślinności.Gdy ziemia w miejscu przeznaczonym na skalniak nie spełnia tych wymogów, przykładowo jest za ciężka albo za lekka możemy przenieść nasz ogródek skalny w dogodniejsze miejsce.

Odczyn podłoża

Wybierając miejsce na ogródek skalny, nie zapomnijmy sprawdzić odczynu gleby. Powinien być on dostosowany do preferencji roślin, które zamierzamy posadzić na skalniaku. Niektóre z nich będą wolały podłoże kwaśne, inne obojętne, a kolejne zasadowe. To ostatnie jest najczęściej pożądane przez polską roślinność, zatem sadząc ją, musimy wybrać miejsce wśród skał węglanowych – wapieni czy dolomitów. Innym sposobem na zasadowość gleby jest pozbieranie w czasie spaceru polnych kamyków. Dzięki nim nadamy glebie odczyn zasadowy, a przy okazji poprawimy jej drenaż oraz sprawimy, że skalniak wyda się bardziej interesujący. Gdy nasze rośliny wolą glebę o kwaśnym odczynie (np. sosny) zaopatrzmy miejsce ogródka skalnego w szary amfibolit – dostępny jako grys czy tłuczeń.

Idealne stanowisko

Ogródek skalny może być zbudowany tam, gdzie podłoże jest twarde lub niezdatne do wykorzystania go w inny sposób. Pamiętajmy jednak, by było to miejsce, do którego bez przeszkód będą docierały promienie słoneczne – niektóre rośliny wymagają dużego nasłonecznienia do swojego zakwitnięcia. Gdy nie mamy w ogrodzie miejsc pełnych słońca, na ogródek skalny wybierzmy teren, w którym panuje półcień. Jednakże musimy posadzić wśród kamieni rośliny preferujące takie stanowiska – paprocie, zimozielone niskie krzewy albo pnącza.

Jak widzimy, aby ogródek skalny był atrakcyjny, musi zostać odpowiednio umiejscowiony. Prawidłowe położenie kamiennej konstrukcji na zboczu czy w innym ciekawym miejscu ukaże jej dekoracyjność. Natomiast właściwe nasłonecznienie, odczyn gleby i jej żyzność oraz przepuszczalność będą gwarantami szybkiego i bujnego wzrostu skalniakowych roślin.

Autor: Anna Jaroszewicz