Krzewy i drzewa do ogrodów nie są zakupem sezonowym, dlatego powinniśmy je dobrze wybrać. Zamiast korzystać z promocji na drzewka w marketach z korzeniami owiniętymi folią, które są przechowywane często w kiepskich warunkach, lepiej postawić na sprawdzone szkółki i uprawy. Dzięki temu unikniemy rozczarowania spowodowanego uschnięciem i kiepskim wzrostem sadzonek.

 

Kupuj ze sprawdzonego źródła

 

Przy zakupie roślin nie warto do ogrodu wprowadzać tych z niesprawdzonych źródeł, ponieważ mogą być zakażone szkodnikami i chorobami. Czego się strzec? Rdza na liściach róż i fuksji, szara pleśń na roślinach skalnych i zielonych czy przędziorki na drzewkach owocowych, które łatwo mogą zniszczyć nasz zielony zakątek. A jeśli nie potrafimy sami ocenić stanu rośliny, lepiej skorzystać z roślin hodowanych przez sprawdzonego rodzimego producenta, który nie pozwoli sobie na obniżenie marki sprzedażą zakażonych roślin.

 

Zalety oferty szkółek roślin ogrodowych

 

Jak wyjaśnia pracownik centrum ogrodniczego Ogród Śląski: Wyhodowanie silnej i dorodnej rośliny, to proces długotrwały. W naszej szkółce ogrodniczej rośliny są przesadzane kilkakrotnie, mają większą przestrzeń, zyskują czas na wytworzenie silnego systemu korzeniowego, co później sprzyja adaptacji w nowych warunkach. Codzienna pielęgnacja roślin, odpowiednie nasłonecznienie sprawiają, że rośliny szkółkowane rzadko chorują, do sprzedaży trafiają zdrowe i silne, łatwo się też przystosowują do nowego otoczenia.

 

Dzięki takiej pielęgnacji rośliny ze szkółek są bardziej odporne na warunki atmosferyczne, choroby i rzadziej usychają po przesadzeniu.

Co więcej, przy zakupach w szkółkach roślin ogrodowych nie bez znaczenia jest fakt, że możemy liczyć na fachowe porady pracowników, którzy pielęgnowali te rośliny i znają ich potrzeby. W odróżnieniu od pracowników marketów, którzy w raczej zajmują się rozkładaniem towaru w magazynie, a nie uprawą roślin.

 

Kilka rad przed zakupem

 

Pracownik szkółki Ogród Śląski radzi też by nie kupować roślin sprowadzanych zza granicy z krajów o cieplejszym klimacie, bo nie przetrwają zimy. Tymczasem dokładnie te same gatunki wyhodowane w polskich szkółkach ogrodniczych są przystosowane i bez problemu aklimatyzują się w naszych warunkach.

 

Transport roślin też ma ogromne znaczenie, ponieważ trzeba dobrze zabezpieczyć rośliny, np. złamany wierzchołek wzrostu, zmiażdżone pędy, przesuszone podłoże mogą się okazać nieodwracalną szkodą dla roślin. Kupując w szkółkach sami za niego odpowiadamy, więc mamy pewność, że nikt nie zniszczy naszego drzewka w trakcie przewozu. Mamy też szansę (zwłaszcza przy większym zamówieniu) skorzystać ze zniżki, a ponadto są często tańsze niż te sprowadzane zza granicy.