Ogród może być prawdziwą wizytówką naszego domu. Warto o niego zadbać i zrobić wcześniej dokładny plan oraz rozrysować poszczególne elementy, które mają się w nim znaleźć. Na pewno będzie to oświetlenie, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, ponieważ może ono zupełnie odmienić wygląd naszego ogrodu.

Gdzie warto zainstalować oświetlenie ogrodowe?

Dobrze oświetlony ogród to marzenie każdego właściciela domu. Oświetlenie może spełniać funkcje zarówno dekoracyjne, jak i użytkowe, dlatego wybór poszczególnych elementów jest tutaj istotny. Należy je dobrać ze względu na wielkość ogrodu, jego charakter lub styl. Jest kilka miejsc, w których warto umieścić różnego rodzaju lampy. Należą do nich:

  • Wejście do domu – jest to strategiczne miejsce, które powinno być dobrze oświetlone ze względów bezpieczeństwa.
  • Alejki w ogrodzie – dobrze oświetlone alejki to atrakcja wizualna. Do tego dochodzą również kwestie bezpieczeństwa w trakcie wieczornych spacerów lub ogrodowych imprez. Nie chcemy bowiem, aby coś złego stało się naszym trawnikom i roślinom.
  • Oczko wodne – jeżeli posiadamy wodną instalację, warto ją oświetlić, ponieważ efekt będzie znakomity, a na wszystkich gościach na pewno zrobi wrażenie.
  • Elewacja – w tym przypadku należy umieścić lampy i kinkiety w taki sposób, aby otrzymać spójny efekt – nad drzwiami i oknami, a także w pobliżu schodów oraz na tarasie.

Co warto pamiętać przy zakładaniu oświetlenia w ogrodzie?

Oświetlenie ogrodowe może składać się z kilku różnych elementów. Najbardziej efektowne są lampy ogrodowe, które mogą różnić się rozmiarem oraz tworzywem. Można również zastosować oświetlenie w oparciu o technologię LED, która jest bardzo trwała, oszczędna i pozwala na uzyskanie jasnego światła.

Instalację elektryczną najlepiej zakładać jako jeden z pierwszych elementów, jeszcze przed nawodnieniem. Funkcjonalnym rozwiązaniem są słupki zasilająco-oświetleniowe, które należy zlokalizować w miejscach w centralnej części trawnika, przy żywopłotach i wiacie garażowej. Ze względów bezpieczeństwa powinny oświetlenie dekoracyjne (nastrojowe, które podkreśla urok roślin po zmroku) powinno być zasilane innym napięciem niż oświetlenie użytkowe.

Przy wyborze odpowiedniej instalacji elektrycznej warto dokładnie zapoznać się z ofertą producenta. Materiały z szeroko rozumianego rynku materiałów elektrycznych oraz oświetlenia od 25 lat dostarcza hurtownia elektryczna Karel 2, która posiada w swoich magazynach ponad 10 000 produktów z zakresu oświetlenia i elektryki.

[avg] ([per]) [total] vote[s]