Aby cieszyć się wspaniałym wyglądem i pięknym zapachem drzewek cytrusowych wcale nie trzeba udawać się w dalekie podróże. Warto zauważyć, że choć cytrusy w polskich ogrodach wciąż są elementem raczej egzotycznym, pierwsze drzewka cytrynowe i pomarańczowe sprowadzano do kraju już w XI wieku. Co prawda nasz klimat nie sprzyja tym ciepłolubnym roślinom, jednak ich uprawa w domowych warunkach jest możliwa.

Soczysta zieleń bujnej roślinności i uginające się pod ciężarem barwnych owoców gałęzie należą do widoków, które wciąż wzbudzają zachwyt w polskich turystach podczas zwiedzania tzw. ciepłych krajów. Uprawa drzewek cytrusowych w glebie w naszych warunkach klimatycznych nie ma szans na powodzenie, jednak ten egzotyczny element możemy wprowadzić do ogrodu, wynosząc do niego donice latem.

Domowa uprawa drzewek cytrusowych

Decydując się na domową uprawę drzewek cytrusowych z reguły nastawiamy się na podziwianie jej efektów, w postaci pięknych kwiatów i dorodnych owoców. Jednak aby osiągnąć takie rezultaty, trzeba zapewnić cytrusom odpowiednie warunki, czyli zbliżone do tych, jakie panują w ich naturalnym środowisku.

Pierwszą kwestią, o jaką warto zadbać, jest zapewnienie drzewku odpowiedniej gleby. W donicy dla cytrusa powinniśmy wykorzystać żyzną glebę o odczynie kwaśnym, przy czym pH nie powinno ulegać zbytnim wahaniom. Młode rośliny cytrusowe należy przesadzać każdego roku, zawsze do nieco szerszej donicy.

Bardzo ważną kwestią w pielęgnacji drzewek cytrusowych jest podlewanie. Podłoże zawsze powinno być wilgotne, ale nie mokre. Oznacza  to, że rośliny cytrusowe należy podlewać często, ale niezbyt obficie. Nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni, toteż warto wyposażyć donicę w drenaż i podstawkę.

Ponieważ drzewka cytrusowe cenią sobie dużą wilgotność powietrza, dobrą praktyką w ich uprawie jest podlewanie przez zraszanie liści. Takiego zabiegu nie należy jednak wykonywać w wyjątkowo słoneczne dni, ponieważ może to prowadzić do porażenia liści.

Co ciekawe, nadmierna ekspozycja na słońce również nie służy cytrusom. Chociaż lubią one ciepło, bezpośrednie promieniowanie słoneczne nie służy ich kondycji. Dla donicy z drzewkiem warto więc poszukać miejsca ciepłego, osłoniętego od wiatru i jasnego, ale w którym słońce nie będzie przesuszać liści.

Idealne warunki dla cytrusów panują w profesjonalnych oranżeriach, takich jak Pawilon Tropikalny w Ogrodzie Śląskim. Odwiedzając to miejsce możesz znaleźć odpowiednią roślinę dla siebie, a także zasięgnąć porady dotyczącej pielęgnacji u zatrudnionych tu ekspertów.

Drzewka cytrusowe w ogrodzie

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, drzewek cytrusowych nie należy sadzić bezpośrednio w glebie, ale w sezonie można wystawiać je do ogrodu, na taras lub balkon. Ponieważ rośliny cytrusowe źle znoszą zbyt częste przestawianie, z wyniesieniem ich na zewnątrz warto poczekać do momentu, gdy temperatura ustabilizuje się i nie będzie spadała poniżej 15oC nawet nocą.

W praktyce oznacza to, że drzewko cytrynowe lub pomarańczowe może zdobić twój ogród już od maja do końca września. Przebywając na świeżym powietrzu w czasie letnich dni cytrusy mają duże szanse na kwitnienie i owocowanie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]