W dzisiejszym cyklu porad ogrodniczych chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na bardzo ciekawe rozwiązanie, które można zastosować w każdym ogrodzie – iglaki zmieniające barwę. Nie są to żadne czary, po prostu niektóre gatunki drzew iglastych w trakcie roku kalendarzowego zmieniają kolorystykę swoich igieł. Wyhodowanie takich drzewek sprawi, że nasz ogród zyska na atrakcyjności

Igły jakich drzew zmieniają kolory?

Chcielibyśmy polecić Państwo szczególnie kilka gatunków iglaków, choć zaznaczamy że roślin o podobnych właściwościach jest znacznie więcej:

Świerk kaukaski jest drzewem, które osiąga wysokość do 3 metrów oraz szerokość do 2 metrów. Będzie pięknie wyglądał w każdym ogrodzie. Wiosną będzie cieszyć oko jasnymi żółtymi pędami oraz purpurowymi szyszkami.

Niewątpliwie ciekawym okazem będzie również cyprysik błotny (może on idealnie rosnąć także na podmokłych terenach). Potrzebuje wilgotnej i kwaśnej gleby. Zachwycająco ozdobi otoczenie swymi kolorowymi igłami: wiosną są one jasno zielone, jesienią zaś wręcz pomarańczowe.

Inną odmianą cyprysika będzie cyprysik groszkowy. On również preferuje glebę wilgotną. Rośnie do 2 metrów wysokości. Na jego drobnych rudawych gałązkach rosną latem niebieskozielone igły, które zimą zmieniają barwę na odcień purpury.

Tuja wschodnia lepiej będzie rosnąć w glebie suchej, nawet wapiennej. Od wiosny do późnej jesieni zdobi ona ogród swa żółto złotą barwą, zimą natomiast zmienia swe odcienie na ciepłą purpurę.

Na koniec chcielibyśmy jeszcze polecić Państwu hodowlę sosny górskiej i sosny pospolitej. Drzewa te cieszą się wśród polskich ogrodników dużym zainteresowaniem.