Jeżeli jesteś osobą zapracowaną, nie musisz rezygnować z marzeń o pięknym ogrodzie. Wszystko zależy od wyboru odpowiednich roślin oraz dobrej aranżacji. Okazuje się, że nawet zabiegana jednostka może odpocząć w ogrodzie bez konieczności nieustannej pielęgnacji roślin. Zaaranżuj swój ogród w wybranym stylu.

Pomyśl o ogrodzie meksykańskim

Doskonały styl dla patio czy tarasów. Zalecany dla ogrodów o małej wielkości. Rośliny, które się w nim znajdują należy podlewać przynajmniej dwa razy dziennie. Dla szczególnie zapracowanych istnieje możliwość założenie systemu nawadniającego. Nie zwalnia to jednak z obowiązku ochrony roślin przed wszelakimi szkodnikami, które mogą popsuć efekt pracy oraz dobrą atmosferę. Najgorszymi okresami w utrzymaniu takiego ogrodu będą z pewnością jesień oraz wiosna. Ogród meksykański nie tworzy się w celu zaimponowania innym. Głównym celem jest wygoda oraz odzwierciedlenie meksykańskiego wigoru. Ogródek w stylu meksykańskim kojarzy się z prywatnością, sjestą i zabawą. W aranżacji warto zadbać o żwirki, piaski czy miniaturowe pustynie.

A może ogród w stylu japońskim?

To także interesująca propozycja ogrodu dla zapracowanych. Jego cechą charakterystyczną jest niewielka liczba roślin oraz mimetyczność. Ogród powinien naśladować naturę, być harmonijny, elegancji a zarazem piękny w prostocie. Więcej pracy będzie przy oczku wodnym niż przy roślinności, ale to naprawdę mały problem. Całość prac w ogródku japoński to zaledwie dwie godziny na tydzień. Podobnie jak w stylu meksykańskim należy dbać o dobre nawodnienie czy ochronę przed intruzami. Trzy razy w sezonie należy zabrać się za chwasty. Jak widzimy pracy nie jest aż tak strasznie dużo i nie ma na co narzekać. Jeśli zależy ci na zachowaniu reguł stylu japońskiego musisz zadbać o elementy wodne i kamienne. Kamień jest symbolem stałości, zaś woda zmienność. Połączenie tej symboliki kulturowej przyczyni się do zachowania stosowności i elegancji.

Coś o stylu chłopskim

Podobnie jak w stylu japońskim oraz meksykańskim wkład pracy nie jest zbyt wielki. Filozofia uprawy to jeszcze większa prostota. W zasadzie trudno mówić o filozofii bez symboliki takiej jak w stylu japońskim. Roślinki rosną same i nie potrzebują nieustannej pielęgnacji. Najcięższym okresem jest wiosna ze względu na rośliny jednoroczne. Zgodnie ze stylem chłopskim warto zadbać o rozbudowaną kolorystykę, która jest charakterystycznym elementem wsi. Dla tego stylu ważne są także symbole religijne, drewniane płotki czy kamienne murki. Ogród powinien znajdować się od strony południowej, która jest najbardziej nasłoneczniona.