Przy aranżacji ogrodu warto podzielić przestrzeń na rekreacyjną i wypoczynkową. Dbając o dobre samopoczucie wszystkich członków rodziny, możesz zdecydować się na akcesoria do uprawiania sportu. Jednym z najbardziej pożądanych jest oczywiście basen. Niesie przyjemną ochłodę, a przy tym jest okazją do aktywności na świeżym powietrzu dla osób w każdym wieku.

Polacy coraz chętniej uprawiają sport. Z tego względu w ogrodach królują place zabaw, trampoliny i oczywiście baseny. Te ostatnie wykorzystywane są również do wypoczynku zwłaszcza w upalne dni. Popularnością cieszą się też imprezy przy basenach, tzw. pool party. Dzięki dostępności wielu modeli, kształtów i rozmiarów zbiorników, bez trudu znajdziesz taki, który nadaje się do ulokowania nawet na małej działce. Często kompaktowe baseny ogrodowe stawiane są w altanach i na tarasach. Najmniejsze dmuchane modele pasują nawet na balkon.

Zalety basenu w ogrodzie

Średnie temperatury powietrza w Polsce latem z roku na rok rosną. Przed kolejnym sezonem warto więc zadbać o cień i chłód w swoim ogrodzie. Zadaszenia, drzewa i krzewy, a do tego basen z krystaliczną wodą to idealny wakacyjny krajobraz. Możesz codziennie podziwiać go ze swojego okna w kuchni czy salonie. Oprócz walorów wizualnych basen zapewnia rozrywkę dla całej rodziny, sprzyja aktywności fizycznej, a dla najmłodszych jest źródłem doskonałej zabawy.

Jakie zalety ma basen ogrodowy?

  • Jest łatwy w montażu i demontażu.
  • Gwarantuje dobrą zabawę i jest miejscem do aktywności na świeżym powietrzu.
  • Jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, w tym promieniowania słonecznego.
  • Przynosi ochłodę w upały.
  • Luksusowo się prezentuje.

Okazuje się, że utrzymanie basenu w czystości wcale nie musi być uciążliwe i pracochłonne. Wystarczy zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które znacznie ułatwiają czyszczenie wody. Są to przede wszystkim pływak-dozownik na chemię, pokrywa na basen, podbierak, pompa filtrująca z wkładem. Często producenci dołączają je do basenu ogrodowego i sprzedają w zestawie.

Kupujemy basen

Aby móc czerpać codzienną radość z prywatnego, ogrodowego basenu trzeba wybrać najlepszy model. Przede wszystkim jego kształt i rozmiar powinny pasować do działki.

W sprzedaży są różne baseny ogrodowe:

  • rozporowe — nabierają kształtu pod wpływem ciśnienia wody wtłaczanej do basenu. Są miękkie i wykończone dmuchanym kołnierzem, zazwyczaj okrągłe, a więc doskonałe do relaksu.
  • stelażowe — wspierają się na solidnych, metalowych konstrukcjach. Często mają kształt prostokąta i są stosunkowo głębokie — możesz w nich pływać, grać w siatkówkę wodną lub uprawiać aqua aerobik.
  • dmuchane — najmniejsze modele zazwyczaj tworzone z myślą o dzieciach. Dostępne w wersji klasycznej lub rozbudowanej o wodne place zabaw.

Są to duże zbiorniki, które umożliwiają nawet pływanie i gimnastykę wodną, jak również małe baseny do ogrodu dla dzieci i dorosłych. Wszystkie powinny spełniać normy bezpieczeństwa, tak pod względem konstrukcji, jak i materiałów użytych w produkcji. Wówczas korzystanie z nich jest przyjemnością. Rozsądny, zwłaszcza w przypadku najmłodszych użytkowników, jest wybór basenu płytszego, do którego można dostać się bez konieczności wspinania po drabince.

[avg] ([per]) [total] vote[s]