Dawalia to gatunek paproci pochodzącej z dalekich Chin. Coraz częściej można spotkać te kwiaty w mieszkaniach czy biurach. Zazwyczaj sadzi się je w płaskich, ozdobnych donicach, rośliny te bowiem nie mają głęboko osadzonych korzeni i nie potrzebują dużych doniczek (zaletą jest w tym przypadku też oszczędność miejsca).

Ochrona i nawożenie dawalii

Dawalia jest roślina raczej odporną na działanie wszelkich chorób i szkodników. Jeśli hodujemy ją w odpowiednich warunkach, możemy się nie obawiać, że nasza roślina doniczkowa zacznie marnieć. W uprawie dawalii nie potrzeba też używać żadnych specjalnych odżywek ani nawozów. Warto dwa razy do roku (np. na początku wiosny i na początku jesieni) nawozić roślinę bardzo słabymi nawozami  na bazie roztworów, ale to w zupełności wystarczy.

Na jakim stanowisku ustawić dawalię?

Radzimy znaleźć dla dawali stanowisko jak najbardziej zacienione, jest to może zaskoczenie dla niektórych, ale światło słoneczne szkodzi tej roślinie (sprawia że liście więdną i wysuszają się). Optymalna temperatura to temperatura pokojowa około 18 stopni Celsjusza.

Jak podlewać roślinę?

Kwestia podlewania dawalii jest dość sporna, my jednak radzimy, aby nie przesadzać z nadmiarem wody. Dawalię należy podlewać systematycznie (najlepiej 2 razy w tygodniu) jednak dość skąpo. Roślina nie może stać w wodzie. Odradzamy też zraszanie jej liści.

Oceń post