Kolorowy i zadbany ogród to wizytówka każdego domu. Jego piękną aranżację podkreślają szczególnie krzewy ozdobne, które dostępne są w wielu różnych odmianach. Przed ich wyborem należy jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Jakie są najpopularniejsze krzewy ozdobne sadzane w ogrodach i czym kierować się podczas ich zakupu? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Uwzględnij wymagania roślin oraz ich rozmieszczenie

Krzewy ozdobne są roślinami wieloletnimi i niektóre z nich rozrastają się, osiągając czasem wysokość kilku metrów. Jest to bardzo ważna wiadomość, ponieważ należy dokładnie rozplanować ich rozmieszczenie, biorąc oczywiście pod uwagę ich ostateczne rozmiary. Rozkład krzewów nie może być jednak zbyt gęsty, aby rośliny nie zaczęły ze sobą konkurować o składniki odżywcze, co wiąże się z zahamowaniem rozwoju niektórych z nich. Odległości powinny być równe osiąganej przez dany gatunek wysokości. Ważne jest to zwłaszcza w przypadku krzewów płożących (kosodrzewina, jałowiec płożący), mających gałązki, które układają się na ziemi i ukorzeniają w kontakcie z gruntem.

Przed zakupem należy również uwzględnić wymagania roślin pod względem typu gleby, wilgotności oraz nasłonecznienia. Ryzykiem nie będzie posadzenie krzewów występujących naturalnie w otoczeniu ogrodu – warunki powinny być w nim podobne, co nie wpłynie na to, że rośliny się nie przyjmą.

Pamiętaj o okresie kwitnienia

Wybierając krzewy ozdobne do ogrodu, warto także znać okres ich kwitnienia. Wczesną wiosną można zauważyć krzewy obsypane intensywnie żółtymi kwiatami, czyli forsycje. Jest to bardzo mało wymagająca roślina, która nie potrzebuje zbyt dużo uwagi oraz intensywnej pielęgnacji, a swoją urodą będzie czarować przez długi czas.

W tym samym okresie zakwitają również magnolie. Ich wielkie różowo-białe kwiaty są bardzo piękne, ale niezbyt trwałe. Warto jednak poczuć magię, jaką roztaczają swoją obecnością, chociaż należy pamiętać, że są trochę bardziej wymagające i potrzebują starannie wybranego podłoża.

Niezwykle ciekawą rośliną jest także dereń biały, którego charakteryzują piękne, białe kwiaty pojawiające się na jego pędach o czerwonej barwie, a także gałęzie, które pokładają się na ziemi i wypuszczają korzenie. Warto dodać, że dereń biały można posadzić nawet na lekko kwaśnym stanowisku, ponieważ nie jest zbyt wymagający.

Bardzo ładnie prezentują się w ogrodzie również szybko rosnące iglaste krzewy ozdobne. Najpopularniejsze są tuje, cechujące się wytrzymałością, małą podatnością na choroby i szkodniki oraz intensywnym kolorem igieł, ale w ogrodach, szczególnie w naszej szerokości geograficznej, sprawdzą się także jałowce, którym nie są straszne nawet srogie zimy.

Warto połączyć w naszym ogrodzie różne gatunki krzewów ozdobnych. Jeżeli zależy nam na całorocznej atrakcyjności, można posadzić odmiany kwitnące wiosną oraz jesienią i uzupełnić je o krzewy zimozielone, np. iglaki – radzi Krzysztof Waleczek – współwłaściciel Szkółki drzewek Waleczek, która oferuje szeroki wybór krzewów i drzewek owocowych oraz ozdobnych.