Nasiona niektórych roślin mają wyjątkowo małe rozmiary i różnią się od siebie nawet w obrębie jednego gatunku. Stwarza to czasem problemy przy wysiewaniu. Chodzi o precyzję samej czynności polegającej na umieszczaniu drobnych elementów w ziemi. Drobne nasiona często wysiewają się w ten sposób, że po wykiełkowaniu zachodzi konieczność ich przerywki. Oznacza to, że sporo materiału siewnego i tak się zmarnuje.

Co to są nasiona otoczkowane?

Nasiona otoczkowane są wyselekcjonowanym materiałem siewnym, którego pojedyncze elementy otacza warstwą specjalnej substancji. Nasiona w otoczce mogą nawet kilkukrotnie powiększyć swoją objętość. Taka postać nasiona ułatwia siew bez konieczności późniejszego przerywania. Warunki rozwoju są korzystniejsze, bo rośliny wzrastają w pewnej odległości od siebie.

Większe i cięższe nasiona można łatwiej wysiewać, tak samo ręcznie, jak też przy pomocy siewnika. Nasiona otoczkowane wschodzą równo i odpowiednio wcześnie. Otoczka pełni również rolę ochronną w przypadku wcześniejszego terminu wysiewu. Poza tym chroni kiełek w początkowej fazie wzrostu, kiedy jest on wrażliwy na patogeny znajdujące się w glebie – mówi specjalista ze sklepu ogrodniczego PlantiCo.

 Z czego zbudowana jest otoczka nasion?

Otoczka to sztucznie naniesiona na nasionko warstwa, która składa się z różnych substancji, z których główne to sterylizowany torf, glinka kaolinowa, dolomit i wapień. Obecne są tam również substancje odżywcze. Warstwa jest twarda, ale posiada mikro pory, przez które do nasiona dostaje się wilgoć i powietrze. Po jakimś czasie od zasiania otoczka się rozpada i ulega rozkładowi.

Często w składzie otoczki znajduje się wiele składników mineralnych potrzebnych do dobrego wzrostu rośliny. Z tego powodu nasiona otoczkowane lepiej rosną, a plony bywają większe. Niekiedy masa otoczki zawiera również środki ochrony roślin, co pomaga zachować roślinie zdrowie i czyni ją odporną na działania szkodników i choroby glebowe.

Nasiona, jakich roślin najczęściej poddaje się otoczeniu dodatkową substancją?

Praktycznie otoczkę można zastosować do każdego rodzaju nasion, jednak ten zabieg zazwyczaj stosuje się do warzyw takich jak: marchew, burak ćwikłowy, pietruszka, cebula, por, kalarepa, kapusta, kalafior i sałata. Otoczkowane nasiona najbardziej sprawdzają się przy naturalnie drobnym materiale siewnym.

W przypadku użycia nasion otoczkowych należy pamiętać o bardziej obfitym podlewaniu tuż po siewie. Nie można dopuścić do przesuszenia, bo nasiona w otoczce wymagają większej ilości wilgoci.

Rate this post