Projektowanie ogrodów było niegdyś zarezerwowane tylko dla najbogatszych. Dziś jednak coraz więcej osób może sobie nie tylko na to pozwolić, ale i coraz bardziej świadomie chce swój ogród urządzać. O czym warto pamiętać przy urządzaniu własnego ogrodu? I jak urządzić go w nowoczesny sposób? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Zalety stylu nowoczesnego

Ogród w nowoczesnym stylu to przede wszystkim elegancja, stonowana paleta barw i oszczędne, geometryczne kształty. Taka stylistyka jest modna nie bez powodu – bowiem to właśnie takie kształty i barwy działają na nas uspokajająco i kojąco. Dzięki jej popularności można dziś łatwo znaleźć elementy spełniające wymagania tego stylu. Kolejną zaletą urządzania ogrodu w stylu nowoczesnym jest prostota i łatwość w jego urządzeniu – ten styl nie wymaga daleko idących ingerencji w samą glebę czy zabudowę. Na dobrą sprawę, w najprostszym wariancie stylu nowoczesnego, wystarczy wyłożyć tylko prostą drogę i urządzić punkt rekreacyjny oraz ewentualnie plac zabaw dla dzieci. Pozostałą część ogrodu czy trawnika możemy już tylko oświetlić. Oczywiście takie rozwiązanie nie sprawdzi się w każdym ogrodzie, ale daje nam wyobrażenie o tym, o ile mnie nakładów pracy trzeba ponieść, by urządzić taki ogród. Naturalnie najlepiej będzie tę pracę powierzyć specjaliście, który podpowie nam o wiele lepsze i bardziej dopasowane do nas rozwiązania. Znaną i często polecaną firmą jest przykładowo Lukas Garden.

Nowoczesny ogród, czyli jaki?

Ogród nowoczesny to jednak nie tylko minimalizm i prostota. Nowoczesność należy tutaj rozumieć również bardziej dosłownie, tzn. nowoczesny ogród to też taki, który ma nowoczesne rozwiązania. Takimi rozwiązaniami są na przykład systemy automatycznego nawadniania, trawniki z rolki czy systemy drenarskie i odwadniające. Dzięki takim rozwiązaniom ogród będzie nie tylko ładny, ale także zdejmie z nas obowiązek codziennej pracy nad jego utrzymaniem. Wtedy ogród będzie całkowicie spełniał swoje zadanie – będzie dla nas miejscem relaksu i odpoczynku. Nie będziemy musieli bowiem o nim myśleć i martwić się, gdy np. jesteśmy w pracy, bo ogród zadba o siebie sam. Podobnie jest z trawnikiem z rolki – wystarczy raz przygotować glebę i rozwinąć trawnik z wybranym przez nas gatunkiem trawy, aby móc się nią cieszyć cały sezon. Do wyboru są między innymi takie gatunki traw, które wyrastają na określoną wysokość, czy mają określoną gęstość. Nam nie pozostaje już nic innego, jak tylko cieszyć się pięknym ogrodem.