Zbudowanie karmnika i postawienie go we własnym ogródku możemy rozpatrywać w dwóch kategoriach : dobrego uczynku i udanego biznesu. Dobry uczynek jest oczywisty – pomożemy słabszym i delikatnym stworzeniom przetrwać ciężka dla nich zimę, ale sami też na tym skorzystamy, bowiem obecne w naszym ogródku ptaki będą odstraszać szkodniki i będą cieszyć nasze uszy przyjemnym ćwierkaniem.

Jaki karmnik wybrać?

Osobiście polecamy własnoręczne zbudowanie karmnika, ta opcja da nam więcej satysfakcji. Przy okazji budowanie karmnika może okazać się świetną zabawą dla najmłodszych. Jeśli jednak nie mamy dość czasu i cierpliwości, wówczas możemy skorzystać z gotowych domków dla ptaków. Gotowe karmniki można zakupić w każdym sklepie z akcesoriami budowlanymi lub ogrodniczymi.

Jeśli dokarmiać – to tylko systematycznie

W dokarmianiu zwierząt ważna jest systematyczność. Jeśli już zdecydujemy się im pomagać, to starajmy się o nich nie zapominać. Ptaki przyzwyczajone możliwością skorzystania z „darmowego posiłku” będą się u nas pojawiać codziennie. Ważne jest aby każdego dnia raz lub dwa razy dostarczać do karmnika wodę oraz pożywienie.

O czym należy pamiętać przy budowie i prowadzeniu karmnika?

Budując lub umieszczając już gotowy karmnik starajmy się wybrać miejsce w otoczeniu drzew lub wysokich krzewów. Miejsca te są o wiele dogodniejsze dla ptaszków niż pusta przestrzeń. Karmnik nie może być też przymocowany zbyt nisko – wówczas ptaki byłyby narażone na niebezpieczeństwo ze strony kotów.

Co powinno się znaleźć w karmniku?

Niezbędna w każdym karmniku jest woda, zimą ze względu na bardzo niskie temperatury może szybko zamarzać, dlatego starajmy się 2-3 razy dziennie ją zmieniać. Poza wodą w karmniku powinny znaleźć się: okruchy pieczywa, ziarnka i słoninka.

Rate this post